СКУПШТИНА: Неће више бити малверзација са уговорима на одређено
БЕОГРАД - У току је седница Скупштине о амандманима на нови Закон о раду, тренутно су прихваћена два амандмана и један од 12 предложених амандмана на измене и допуне Закона о ПИО.
Измене Закона о уговору о раду на одређено (амандман на члан 12)
13:24 Народни посланик Драган Тодоровић се јавио за реч и рекао:
"Овим предлогом показује се своја безидејност. Упорно нам се показује да овај амандман није прихватљив јер је се види да се радници запошљавају на одређено време. Ја сам сам радио на одређено, па се нико није ни бринуо око тога. Занима ме да ли су неки радници у Скупштини радили на више. Предлажем да се уговор на одређено продужи, да се поштују одредбе законе. Да се не прекида уговор, па опет продужује. Ово је покушај да се помогне радницима колико год можемо."
13:20 Народни посланик Жарко Мићин се јавио за реч и рекао да предлагач у измени Закона предвиђа да уговор може бити до 24 месеца, а у одређеним ситуацијама до 36 месеци.
"У претходном закону је било дозвољено послодавцу да након 12 месеци радни однос прекине, и запосли по другом основу, или да послодавац одлучи да не запосли поново радника, а дешавало се и да наставе да раде на црно. Изменом ове одредбе ће се избећи ови недостаци и поспешити инвеститори да запошљавају нове људе."
13:10 Александар Вулин се јавио за реч и рекао да ни један закон на планети не захтева да сви радници раде на неодређено:
Било би јако лепо када би сви били запослени на одређено време, али тако је како јесте, не постоји ниједан Закон на планети Земљи који има обавезу запошљавања на одређено време.
Шта је идеја и зашто смо ово урадили?
Свако од нас у сопственом животу и у политичкој каријери би могао да нађе неког ко је радио на одређено време, па му се прекине уговор на пар дана и понво му се продужи. Сада је то тако да може да му се продужава до 24 месеца и тачка. Онај ко има толико до пензије, ништа неће изгубити ако му се понуди такав уговор до пензије.
"На овај начин ми смо зауставили баш ту злоупотребу и пораксу послодаваца да можда продуже или не продуже уговора, сад праска која траје 24 месеца има смао једну опцију-или ће вам продужити или неће."
13:07 Слободан Орлић се јавио за реч и рекао:
"Законско решење које је предложено је добро. Излази се у сусрет радницима, то би сви желели, да сваки рад буде на неодређено. Погледајмо праксу, свугде постоји пракса на неодређено време. Да ли представља већу сигурност ако ће да ради 2 године, а не на 12 месеци, сви ће тако боље радити. Ако је човеку остало 5 дана до пензије, наравно да му ово значи, јер сами знамо како је тешко наћи посао у тим годинама. То је све у најбољем интересу наших радника."
13:05 Народна посланица Биљана Косановић Кораћ се јавила за реч и изјавила:
"Несавесни послодавци могу запосленог да приме за пробни рад, а онда да га премешта на друга радна места. Ово може да представља мобинг са покрићем порбног рада, а ако се запослени успротиви, послодавац увек може да се позове да радник није испунио своје обевезе и да добије отказ."
13:00 Амандман се односи на члан 35 и у њему се тражи да послодавац буде дужан да запосленом достави фотокопију пријаве о обавезном ПИО осигурању најкасније 15 дана након ступања у радни однос.
Идеја амандмана је да радник има правну сигурност и да радник зна да има пензионо и здравствено осигурање.
Тако ће уз запосленог да иде и његов уговор о раду и тако ће инспекцији рада бити олакшан посао.
Проблем је што се не плаћају порези и доприноси. Правни основ да се радник пријави у пореску управу је уговор о раду. Образац М1 и његова фотокопија, која би стајала код запосленог је гаранција да је власник пријавио тог радника да сем плате има плаћен радни стаж и социјално.
После три месеца, када радник не добије маркицу од РФЗО за књижицу, видеће се да ли је послодавац уплаћивао доприносе.
12:50 Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин је на седници Скупштине изјавио да ће одредбе овог Закона спречити раднике да беже преко плота када наиђе инспекција рада јер знају да су непријављени.
Спречити рад на црно
Народна посланица Весна Ракоњац је рекла да се олакшава посао инспекцијских органа ових одредбама новог Закона.
"То је континуирани процес који се ради на терену," рекла је Ракоњац на седници. "Сама пријава радника, аутоматски не значи и да ће му послодавац и уплаћивати доприносе.
Народни посланик Жарко Мићин је рекао: "Овим изменама се штите права тиме што се олакшава рад инспекцији рада и спречавау се злоупотребе које су послодавци вршили, јер су послодавци давали антидатиране уговоре и тиме олакшавали рад на црно."
Прихваћен је амандман групе посланика из Нове демократске странке (НДС) у коме је додато да се уговор не може закључити са усвојиоцем или усвојеником, а не само са супружником и крвним сродником како је то било предвиђено.
Прихваћен је и амандман Драгана Тодоровића из Српске напредне странке (СНС) који се односи на отказ уговора о раду.
Тим је амандманом предвиђено да послодавац може запосленом да откаже уговор о раду или изрекне неку од мера ако га је претходно писмено обавестио о недостацима у његовом раду и дао му упутства и примерени рок да то побољша, а запослени у остављеном року није то испунио.
На предлог о изменама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању поднето је 12 амандмана, од којих су Влада и Одбор прихватили један, и то посланика Моме Чолаковића из Партије уједињених пензионера Србије, а тиче се Управног одбора фонда.
Одбор за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва поднео је по један амандман на оба предлога измене закона.