Спор Хрватске и Словеније: Чија је крањска кобасица?
Словенија је пристала на компромис с Хрватском у вези крањске кобасице, тако да ће хрватски произвођачи своју "крањску" моћи да продају под тим именом још 15 година.
Међутим, у словеначкој јавности је присутно уверење да је министар пољопривреде Дејан Жидан по питању крањске кобасице доживео "пораз" у односу на свог хрватског колегу Тихомира Јаковину.
Решење према којем се заштита крањске кобасице, као изворног словеначког производа заштићеног у Европској унији, одлаже у Хрватској за 15 година, за Словенију је лоше и представља "пораз" за словеначког министра Жидана, оценило је љубљанско "Дело".
Етнолог Јанез Богатај, који је један од иницијатора и аутора заштите крањске кобасице као словеначког производа с географским пореклом, каже да је компромисни предлог Европске комисије о крањској кобасици, с којом су се сложиле обе стране у спору, "лудост без преседана".
Он сматра да је 15 година као раздобље у ком ће хрватски кобасичари и даље моћи да продају своју "крањску" апсолутно предуго.
"Без обзира што Жидан говори да је такво решење за Словенију прихватљиво, оно за њега значи пораз", наводи словеначки лист.
"Дело" пише да је таквом резултату кумовала и "наивност" словеначког кобасичарског кластера "Крањска клобаса", чији су представници хрватским колегама показали целокупну документацију о заштити крањске кобасице, још пре него што су документа послали у Брисел, што је био и темељ за хрватску притужбу која је довела до европског компромиса.
Жидан је, пак, истакао да обе државе имају и добар заједнички пројекат за заштиту истарског пршута, након што је европској регистрацији хрватског истарског пршута Словенија једно време опонирала.
Прочитајте:
Хрвати не дају лиценцу Ер Србији!