НАЈЧЕШЋА ПРИЧА: Оставили смо ћерки стан на Врачару, ми смо отишли у мирније крајеве
Док у центру стагнира тржиште некретнина, у околини Београда објекти су све траженији. Викендице купују пензионери и гастарбајтери.
На тржишту некретнина последњих неколико година бележи се пораст интересовања за куће у ободним деловима престонице.
Велики станови у центру престонице скоро да се не продају, а они са малом квадратуром су стандардно веома тражени, пишу Вечерње новости.
Агенције за промет некретнина клијентима продају куће које вреде неколико хиљада евра, али и виле које вреде и по неколико милиона евра, за које су заинтересоване махом фирме и амбасаде.
Вождовац, Авала и Гроцка, према речима Недељка Милиновића из агенције за некретнине "Легат", популарне су дестинације за куповину кућа.
- Продаја некретнина је ослабила, криза се и те како осећа, а поготово, из неког разлога, од расписивања избора. Међутим, ако гледамо дужи временски период, породични људи све чешће купују куће, у које потом инвестирају - каже Милиновић.
У самом центру града, у понуди ове агенције су куће вредне од милион до осам милиона евра, а за њих су, углавном, заинтересоване фирме или амбасаде, које их претварају у пословни простор.
За дом у околини Београда неретко се одлучују суграђани који су пред пензијом, док своје станове остављају потомцима. Један од њих је и Боривоје Ивановић из Београда, који је пазарио кућу у Варовницама код Младеновца по цени половног аутомобила.
Амерички стил
Према подацима агенција, популарне су и колоније које се граде у засеоцима "удруженим снагама" више породица. Таква је, на пример, она изграђена у америчком стилу, код Остружнице, коју су уредили бизнисмени који не морају свакодневно да одлазе на посао у центар града. Опет, близина Обреновачког пута омогућава добру повезаност са градом. Слична комуна изграђена је у близини Сопота, где је свој мир нашао популарни глумац Никола Којо и његове колеге.
- Цео радни век супруга и ја смо провели у стану на Врачару, па ће он остати ћерки, а ми ћемо у мирније крајеве. Кућу од 80 квадрата, са помоћним објектима, купио сам за 5.000 евра. Њено стање је лошије. Међутим, сада имам времена да је средим до пресељења - каже Ивановић.
Куће на Космају су све траженије. Њихове цене су око 15.000, 20.000 и 30.000 евра. Уз њих иде и имање од десетак ари. Поред Београђана и гастарбајтера, викендице купују странци који су очарани Шумадијом. За њихове услове, то је мали новац, а заузврат добију мир у зеленом рају.
Из агенције за промет некретнина "Феникс" тврде да је тражња за кућама добра, али свакако мања него пре десетак година. Разлог умањене жеље за оним на подручју Звездаре или Лекиног брда је - станоградња.
- Нико не жели да купи кућу, а да тик уз њу неки инвеститор изгради стамбену зграду. Засад као локације предњаче подавалска места, део уз Ибарску магистралу и предео око Дунава ка Новом Саду - каже Небојша Рапајић, власник агенције "Феникс".
Луксузне локације
Ексклузивне београдске локације Дедиње и Сењак увек имају своје купце, а они су углавном дубљег џепа. Просечна цена квадрата куће у општини Савски венац, где се налазе поменуте локације, износи чак 2.700 евра и ово је најскупљи квадрат у односу на све остале београдске општине.