Тајна дугог живота је у јапанској храни
Јапанска кухиња спада у најздравије кухиње на свету.
Јапански мото: "Једи док не будеш 80% сит, онда стани." Јесте тешко стати ако се пред вама налази гомила укусне хране. Ипак, ова тврдња се показала као тачна јер у Јапану људни знатно дуже живе. За разлику од Европе и Северне Америке, у Јапану је стопа рака дојке и деблог црева знатно низа управо због хране коју једу, а то су воће, поврће, риба, пиринач, шитаке печурке, морски плодови, алге и јела од непрерађене соје.
Јапанци живе дуже од осталих народа, а нарочито они из округа Окинава, где многи досегну и сто година.
Ако упоредимо Јапанце и Амриканце, очекиван живот у Јапану за жене је 86 година, а мушкарце 79, док је у Америци за жене 80 година, а за мушкарце 75. Занимљиво је да просечан Јапанац са 75 година има одлично здравље. Што се тиче гојазности, око 3% Јапанаца је гојазно, док је 11% Француза подложно гојењу, а 32% мушкараца.
Сигурно се питате, како то да Јапанци дуже живе? Тајна је у њиховом стилу исхране који се састоји у равнотежи перцепције хране. Ова нискокалорична храна служи се у малим посудама и тањирима, што укључује и уживање у њој. То води ка томе да се једе спорије и ужива у сваком залогају, али и дајемо времена мозгу да схвати колико му је хране довољно. Веома је важно да, чипс, чоколаду, смоки, замените воћем, поврћем и супом од поврћа. Што се порција тиче, велике тањире замените малим или чинијама. Показало се да није битно да ли сте узели велики тањир јер ћете појести све из њега, планирали ви то или не. Покушајте да једете из мањих тањира и смањите унос само храну која је богата мастима и калоријама.
Становници Јапана најчешће једу пиринач и комбинују га уз сваки оброк. Богат је угљеним хидратима, не садржи масноће, а бићете сити са мање калорија. У исхрани је и поврће доста заступљено, а омиљен оброк им је супа од поврћа. Грашак, тиквице, бамбус, шитаке печурке, корен лотоса, цвекла, слатки кромпир, шаргарепа, кому, нори, вакаме и други су део јапанске исхране и за сваки оброк се служи бар 4 различитих јела од поврћа. Поента је да се сваки састојак максимално сачува. Када је риба у питању, највише се једе лосос, свежа туна, скуша, сардела и харинга и богате су омега 3 масним киселинама које доприносе побољшању расположена и штите крвоток и срце. Добра алтернатива месу је тофу сир јер има много протеина, а нимало или мало масти. Дезерт се обично састоји од сезонског воћа које је укусно аранжира у лепом тањирићу, али су од скоро почели да служе сладолед и колаче које служе у мањим порцијама. Као шлаг на торти, зелени чај је савршен крај сваког јапанског оброка.
Међу најпознатијим јелима јапанске кухиње треба издвојити суши, рамен, теријаки, јакитори, мисо супу.
Постоји мноштво различитих врста сушија, а у главне спадају нигири, маки, оши, инари, кираши, наре и варијанте јела насталих у Европи и Америци које су инспирисане сушијем. Основне намирнице потребне за припрему сушија су квалитетан пиринач кратког зрна, нори алга, свежа риба, квалитетан јапански соја сос, васаби (зачин по укусу сличан рену), маринирани ђумбир и други зачини и додаци, какви су нпр. мирин и пиринчано сирће.
За припрему сусхија, најчешће се користи лосос, туна, арбун, јегуља и друге врсте рибе, као и неки морски плодови. Традиционални сусхи, чији су основни састојци сирова риба и пиринач, јесте јело богато беланчевинама, угљеним хидратима, минералима и неким витаминима.
Свака ролница или комад нигирија представља посебно гастрономско искуство. Ритуал једења сусхија је такође битан елемент афродизијачке снаге овог јела. Лагано баратање штапићима, комбиновање комада нигирија или ролница са ђумбиром, васабијем и умакање залогаја у соја сос може бити узбудљива најава догађаја који следе.
Немојте у старту отписивати суши и пробајте што више врста. Суши се обично служи у великом тањиру који се налази на средини стола и из кога се служе сви. Можете га јести и прстима и штапићима. Свака особа за столом добије свој тањир, пар штапића, држач за штапиће и малу чинију за соја сос. Поред сушија добићете и мало ђумбира, васабија и соја соса. Опрезно са васабијем је врло љут и мала количина помешана са соја сосом ће вам сигурно отворити синусе. Почните са врло мало васабијем помешаним са соја сосом у вашој чинији, и затим умочите суши у ту смешу и помолите се да нисте ставили превише васаби соса.
У Београду, квалитетан суши можете наћи у ресторанима "Сусхи бар Tokyo”, “Ikki Сусхи Бар”, "Моон Сусхи Бар", "Го Сусхи".