ТРГОВАЧКЕ МАРКЕ: Може ли јефтино, а квалитетно? (АНКЕТА)
Да ли су грађани приморани да све чешће брендиране производе у радњама мењају трговинским маркама које, по нижим ценама, нуди скоро сваки већи ланац маркета? Како су задовољни тим производима?
Квалитет или квантитет? Да ли једно искључује друго? Одлучили смо да проверимо са грађанима.
Продавачица цвећа на једној београдској пијаци (65) каже нам да је приморана да пазари ове марке, и да је генерално задовољна квалитетом:
- Неки јесу квалитетни, неки нису. На пример, нека салама данас буде добра, а после неколико дана ја поново купим, а она не буде добра. Али, углавном су производи у реду, каже нам и додаје:
- Велика је разлика у цени. У таквој смо сви ситуацији у Србији да не купујемо квалитет, већ квантитет. Кад нешто хоћу да им купим, одем у неки од тих већих маркета и купујем само оно што је потребно, или оно што је на снижењу.
Но, срели смо и оне који изричито одбијају ове марке.
- Ја то ништа не купујем. Имам оно што одавно користим, каже нам једна пензионерка коју смо срели.
Да ово није пракса само код нас, објашњава нам Јелена (35) која ради у једном тржном центру у Београду.
- Пошто сам ја јако дуго живела у иностранству, навикла сам да и тамо има тих јефтинијих производа. Код нас су, знате већ, предрасуде, вечито теорије завере. За све гледам рок трајања и ко је правио и онда узмем, невезано за марку. А и доста је јефтиније.
Нема гаранције
Иако је одавно познато "колико пара - толико музике", многи се ипак надају да нису пазарили "мачку у џаку". Али некад се и то деси:
- Ништа то не ваља. Једном сам детету отворио неки џем и одмах сам га затворио и бацио, жали нам се Милан (43).
Прочитајте и: