УСКОРО: Дијабетичари ће моћи да нађу спас у домовима здравља
Постоји мишљење да је за повећање броја оболелих од дијабетеса криво непостојање центара намењених борби против те опаке болести.
Искуство превенције и лечења дијабетеса у Данској подстакло је Србију да реши питање великог броја оболелих од шећерне болести која данас узима све више маха. На саветовању о борби против дијабетеса "Развој здравствене заштите од шећерне болести у Републици Србији: имплементација искуства из Краљевине Данске", полемисало се о отварању саветовалишта за дијабетес у домовима здравља где ће оболели грађани моћи бесплатно да се информишу и да се прегледају.
Државни секретар у Министарству здравља проф. др Берислав Векић истакао је да је у Србији дијабетес пети водећи узрок умирања и пети водећи узрок оптерећења болестима, "што намеће и велики економски терет оболелом, његовој породици и читавом друштву".
"Приближно 40 % оболелих у Србији нема постављену дијагнозу дијабетеса, односно не зна за своју болест. Поред тога, према подацима Регистра за дијабетес у Србији, готово трећина новодијагностикованих пацијената већ има једну или више касних компликација, што заједно наглашава значај превентивних интервенција", навео је Векић.
Председник Републичке стручне комисије за дијабетес проф. др Небојша Лалић сматра да је за повећање броја оболелих од дијабетеса криво управо непостојање центара намењених борби против те опаке болести.
"Код нас се доста пажње поклања том примарном нивоу здравствене заштите. Што пре се код пацијента открије болест, то је и касније лечење јефтиније. На тај начин се води рачуна о економичности здравственог система", објашњава први секретар Амбасаде Краљевине Данске, Мортен Сковгард Хансен.
Статистика показује да шећерну болест у Србији има 670.000 људи, а у свету 366 милиона људи, уз прогнозу да ће се тај број повећати за 55 % у наредних 20 година.
Прочитајте и:
Опала смртност од компликација дијабетеса
Водопија - биљка која замењује кафу, а лечи дијабетес и главобољу