Круљ: Фискална консолидација почела да даје добре резултате
БЕОГАД - Резултати буџета Србије у прва три месеца ове године, показују да су мере фискалне консолидације почеле да дају веома добре резултате, изјавио је данас економски саветник министарке без портфеља задужене за европске интеграције, Владимир Круљ.
Овај напредак, резултат је тога што је у првом кварталу дефицит државне касе износио нешто више од 21 милијарде динара уместо планираних 55 милијарди динара.
Дефицит буџета мањи је за око 33 миијарди динара, што говори да је остварен значајан ефекат у знатно ефикаснијој наплати буџетских прихода, пре свега ПДВ-а и акциза, као и у повећаној уплати прихода јавних предузећа у буџет, али су остварене и значајне уштеде у јавном сектору, рекао је Круљ.
Круљ је нагласио да ови добри резултати представљају квалитетну основу да се настави са процесом фискалне консолидације и у другим сегментима, пре свега кроз реформу јавног сектора и реструктурисање јавних предузећа, реформу државне администрације, али и решавање питања предузећа у реструктурирању, што ће бити и главни изазови економске политике у наредном периоду.
Питање плата у јавном сектору и пензија је, можда, кључни социјални елемент процеса фискалне консолидације и јасно је да Влада Србије и премијер Александар Вучић посебно воде рачуна о социјалном аспекту фискалне консолидације и инсистирају на томе да, што је пре могуће, та мера буде ублажена или укинута, рекао је Круљ.
Да би се пензије и плате у јавном сектору могле повећати, потребно је да у наредном периоду и даље остварујемо добре резултате у фискалној консолидацији, као и у реформама јавних предузећа и јавног сектора, односно државне управе, истакао је Владимир Круљ.
С обзиром на то да је питање плата у јавном сектору и пензија део аранжмана са ММФ-ом, са Фондом ће моћи да се разговара о томе када будемо постигли дугорочно одрживе позитивне резултате, што се може десити до краја ове године, сматра Круљ.
Владимир Круљ очекује да, с обзиром на до сада веома добре резултате фискалне консолидације, прва ревизија аранжмана са ММФ-ом која следи у мају, да може бити успешна и да ће и у наредним ревизијама резултати бити добри.
При том је могуће да се отвори простор у разговорима с ММФ-ом о ревизији појединих мера, као што је повећање пензија и плата у јавном сектору, додао је Круљ.
Колико је значајан процес фискалне консолидације, у прилог томе говори и чињеница да и ЕУ у еврозони спроводи тај процес и креиран је и систем мера који има за циљ да све чланице Уније, спровођењем усклађених економских политика, достигну заједничке макроекономске показатеље, као што је ниво буџетског дефицита, учешћа јавног дуга у БДП-у и слично, објаснио је Круљ.
"И Србија на свом европском путу ради на успостављању секторских мера обухваћених економским програмом усклађеним са мерама ЕУ, који има за циљ да наша земља у тренутку када буде постала пуноправна чланица ЕУ, буде у могућности да испуни кључне економске параметре који важи за земље еврозоне", казао је он.
Једна од тих секторских политика, коју Влада Србије успешно спроводи је и процес фискалне консолидације, на којем треба истрајати у дугорочном периоду, закључио је Круљ.
Прочитајте и: