Ебола, Украјина и терористи воде свет у нову економску катастрофу
ЊУЈОРК - Драматична дешавања у свету изазвана претњама и јачањем екстремиста Исламске државе на Блиском истоку, ширењем смртоносног вируса еболе с територије Африке на остатак света и још нерешено питање Украјине, могла би свет да уведу у нову економску кризу.
То за Јутарњи лист тврди један од водећих америчких аналитичара тржишта Лоренс Макдоналд, који је две године пре краха њујоршке берзе на Вол стриту 2008. предвидео да ће она доживети највећи историјски губитак. Сад каже да га ситуација у свету веома подсећа на 2007, кад се у ваздуху осећало да криза долази.
"Амерички и светски инвеститори гужвају се у САД јер је глобална економија успорена, посебно у Европи. Тржиште обвезницама данима је било изразито уплашено. То је делимично повезано с анемијом, која је главно обележје европске економије, али и глобалним претњама као што су ебола, Исламска држава и непредвидива ситуација у Русији и Украјини", рекао је Макдоналд и нагласио да, иако се понекад чини да нема правила, глобални догађаји и те како имају утицај на Вол стрит.
"Страх од еболе знатно је успорио прометни систем јер се наслућује да би паника од могућег ширења заразе могла да смањи интензитет ваздушног саобраћаја. На тржишту се то већ осећа. Терористи ИС су још већи проблем јер, осим што се светом шири страх од тероризма, њихово деловање изазива пометњу на тржишту нафте. С обзиром на то да се зна да су им доступне велике резерве тог енергента, они га по барелу продају за свега 30 долара. То се дешава у ситуацији кад цена нафте ионако пада - истакао је аналитичар и додао да у корист кризе говори и лоша ситуација у Јапану и успоравање у Кини.
- То није добра вест за САД, које увелико зависе од страних улагања. Јак долар сигурно ће угрозити део страних инвестиција јер све у Америци поскупљује, што никако није добро - упозорио је Макдоналд. Према његовим речима, САД муче и унутрашњи проблеми.
Пропуштене прилике
"Кад је 2007. нешто могло да се учини, то је пропуштено јер се страховало да ће се нанети штета националној економији. Сад се догађа исто. Опседнути смо страхом да ће се угрозити економија уочи председничких избора 2018, па се камате држе на нули већ пет година. Све ствари које су букнуле 2007. опет су ту. Ствара се веома опасна ситуација", додао је он.
НАЈВЕЋЕ ЕКОНОМСКЕ ПРОПАСТИ У ИСТОРИЈИ
Велика економска криза или Велика депресија је глобални економски крах који је почео 1928. и трајао до 1939. Почела је у САД падом берзе 29. октобра 1929, на дан познат као Црни уторак, а резултовала је падом аутпута, драматичним растом незапослености и акутном дефлацијом. Велика депресија је по разорном утицају на друштво САД одмах на другом месту иза Грађанског рата.
Финансијска криза од 2007. означава кризу банкарства, која је почела у рано лето 2007. кризом тржишта некретнина у САД. Та криза изражава се у глобалним губицима и стечајима фирми из финансијског сектора, а од краја 2008. и великог броја стечаја у реалној привреди.
Погледајте и: Чечен преузима команду над исламистима у Кобанеу (ВИДЕО)