Зашто да избегавамо бели шећер
Бели шећер нема никакву нутритивну вредност, а поред тога представља стварну опасност за људско здравље – узрокује каријес, киселост крви, артериосклерозу, губитак калцијума, срчани удар, дијабетес, гојазност, као и многа друга обољења и нежељена стања. Ево зашто га треба избегавати.
Зашто овај дериват шећерне трске толико нарушава људско здравље?
Супстанца коју зовемо шећер има мало везе са самом биљком, већ се ради о чистој сахарози, лишеној нечистоћа, витамина, минерала, ензима и других есенцијалних елемената. Он је вештачка хемијска супстанца. Насупрот другим намирницама, сахароза се претвара у енергију, али не производи протеине, минерале и витамине, већ само празне калорије. Ово представља тренутни енергетски шок за организам, а уједно га исцрпљује, јер метаболизам ради у празно.
За варење шећера користе се залихе витамина, аминокиселина и минерала, те и умерено коришћење ствара темељ многих савремених обољења. Студије показују да је дијабетес непозната болест у областима света где се не користе прерађени угљени хидрати.
Посебно је штетан за децу, старије особе и жене, зато што лишава организам калцијума и минерала, што се дешава зато што се сахароза везује за калцијум у крви. Такав спој је некористан и уклања се кроз систем за варење и бубреге.
Ни рафинирани смеђи шећер није интегрална и природна намирница, али ипак постоје процеси којима се могу задржати квалитетни састојци шећера. Када се сок шећерне трске концентрише кувањем без ферментације, добија се прави интегрални шећер.
Алтернативни заслађивачи
- Мед – Богат калцијумом, гвожђем, есенцијалним масним киселинама, витаминима, фосфором и антисептичком мрављом киселином.
- Воће – Природни шећер, богат ензимима, витаминима, минералима и фруктозом.
- Jaggery – Традиционални врста шећера која се користи у Азији и Африци, а настаје прокувавањем датуле или сока шећерне трске.
- Екстракт стевије – 300 пута слађи од шећера, овај заслађивач има низак ниво угљених хидрата, а повећава ниво толеранције на глукозу.
- Сладић – Регулише рад надбубрежних жлезда, делује антидепресивно и зауставља каријес.
Нашем организму сахароза није потребна ни у најмањим количинама, а жељу за слатким можемо задовољити истражујући нове укусе, уз правилно неговање сопственог организма.
(здравље.ат)