Зашто мењачнице кованице евра плаћају 30 одсто мање?
Изненадило нас је што смо у једној новобеоградској мењачници пронашли услугу мењања кованог новца по курсу од 107 динара по евру.
Иако плаћају 15 динара мање него "папирни евро", ова мењачница је и даље изузетак. Ситниш који остане после летовања или путовања, углавном остане сувенир, макар до наредне "екскурзије", јер су малобројне мењачнице које мењају ковани новац. И када мењају, мењају по доста мањем курсу.
Од пет мењачница које смо посетили, три нису мењале кованице евра, једна нам је понудила курс од 80, а друга од 90 динара.
При том, ако човек у џепу има 2, 3 евра сумњамо да ће ићи од мењачнице до мењачнице због 160, или 240 динара. Ако имате 5 евра у кованицама, и замените их, на њима губите 205 динара ових дана. Зашто је то тако?
Поента је да се размена између банака и НБС одвија искључиво у папирним новчаницама. Зато кованице страног новца не примају ни у банкама.
Мењачи су са вашим кованим новцем "заробљени", а како су свесни да вам чине услугу ако га промене, диктирају мањи курс. Једноставно - узми или остави.
Или сачекај следеће летовање, биће макар за сладолед!