Зависност од селфија
Селфији се везују за нарцизам, зависност и менталне болести.
Растући тренд прављења селфија се повезује са менталним болестима у чијем центру се налази опсесија физичким изгледом и стална потреба да знају да је са њиховим телом све у реду.
Психијатар Дејвид Вејл каже да 2 од 3 пацијента, која долазе због дисморфног поремећаја тела, са развојем телефона са камером имају потребу да стално праве селфије. Когнитивно бихејвиорална терапија помаже пацијенту да препозна разлоге компулсивног понашања и да научи како да то понашање промени.
Зависност од селфија се отргла контроли у случају Денија Боумена, који има 19 година и који је проводио 10 сати дневно сликајући себе својим телефоном, понекад и више од 200 пута. Овај младић је прва особа у Великој Британији означена као зависник од селфија. Терапија кроз коју пролази третира његову зависност од технологије заједно са опсесивно – компулсивним поремећајем и дисморфним поремећајем тела. Ова терапија је укључивала одузимање телефона Денију Боумену у интервалима од 10 минута, који су касније повећани на 30 минута, а онда и на сат времена. Он је изјавио да је терапија била мукотрпно искуство али да је знао да кроз то мора да прође ако жели да настави са својим животом.
Он је престао да иде у школу, није напустио кућу 6 месеци, у очајничком покушају да учини себе да изгледа лепше драстично је смршао, а његов однос са родитељима је постао јако лош јер кад год су покушали да га спрече да направи нови селфи он би постао агресиван.
На крају је Дени, како би се ослободио своје опсесије, начинио драстичан корак и предозирао се, а спасила га је његова мајка Пени. Сада се бори да му се живот врати у нормалу.
Дени је изјавио да је желео да направи савршен селфи и да када би схватио да не може, желео је да умре. Изгубио је пријатеље, здравље и био је на корак од тога да изгуби живот.
Оно што треба сви да схвате је да Дени није неки бизаран и јединствен случај у свету где се опсесија паметним телефонима и друштвеним мрежама константно повећава. Зависност од прављења селфија постаје глобална и призната је као ментална болест.
(натуралцуреснот medicine.com)