Адриан Броди, Џони Деп, Пирс Броснан... Све више славних глумаца снима у Србији!
Феноменалне вести.
Након остварења "Кориолан" и "Бела врана" Рејфа Фајнса, "Новембарски човек" са Пирсом Броснаном или "Браћа Блум" у којима су играли Рејчел Вајс, Марк Рафало и Адриан Броди, проширио се глас о Србији као доброј локацији за снимање филмова, па из године у годину реализују се све веће продукције.
Добрица Ћосић НИЈЕ НАПИСАО НИЈЕДНУ СВОЈУ КЊИГУ? Шокантне тврдње о чувеном југословенском писцу!
Крајем јануара у Србији почиње снимање филма "Минимата" у режији Ендруа Левитаса, а Џони Деп ће тумачити славног ратног фотографа Јуџина Смита, који је разоткрио тровање живом становника јапанског града Минамата, проузроковано испуштањем тешких метала из хемијске фабрике компаније "Чисо".
Последњих година повећан је број страних филмова и серија које се снимају у Србији, а значајан импулс дала је Уредба о подстицајима за продукцију аудиовизуелних дела која се примењује већ трећу годину.
За коришћење подстицајних средстава у току ове године, закључно са октобром, поднето је 60 захтева, а буџетом у ту сврху опредељено је 800 милиона динара, што је двоструко више него прошле године.
СУМЊИВ ИЗБОР? Ово је најбољи филм у последњих 30 година (ВИДЕО)
Према речима директора Филмског центра Србије Бобана Јевтића, страни инвеститори потрошили су у Србији током ове године око 3,6 милијарди динара, а он очекује да ће укупан износ достићи прошлогодишњу цифру од преко 3,8 милијарди динара.
Подстицаје у току 2016. године у укупном износу од 336,3 милиона користило је девет инвеститора из Србије, САД, Индије и Немачке, а током 2017. у износу од 394,8 милиона динара користило је 28 инвеститора из Србије, Шведске, САД, Израела, Саудијске Арабије, Египта, Канаде, Француске, Турске, Грчке, Индије, Словеније, Велике Британије, Норвешке и Русије.
Према подацима, које је Танјугу доставило Министарство привреде, у току 2018, закључно са октобром, извршена је исплата у износу од 715,6 милиона динара по укупно 62 захтева поднета у току 2017. и 2018. године, инвеститорима из целог света, укључујући и домаће.
Анализа Филмског центра Србије показује да је укупан износ утрошених средстава на територији Србије у 2017. години износио нешто више од 3,8 милијарди динара и то за играни филм 2,2 милијарди, за постпродукцију 114,9 милона, за ТВ серије 1,1 милијарда и за рекламе 395.8 милиона динара.
Иза великог хита "Ђелем, ђелем" крије се НЕВИЂЕНИ СУКОБ српске и хрватске певачице!
Тако је на уложен један динар подстицаја српска привреда у 2017. приходовала више од девет динара.
Поређења ради, у 2016. години инвестиције у филмску индустрију износиле су 2,4 милијарди динара и на уложен један динар држава је приходовала више од шест динара.
- Последњи филм који смо радили за Парамаунт потрошио је шест милиона евра за непуна четири месеца. Претходне године смо радили на филму "Бела врана" Рејфа Фајнса, трилогију "Интриго" са Беном Кингслијем, "Ибиза", за Универсал и Netflix. Претпрошла година је била врло успешна и можемо да причамо о милионским цифрама - са задовољством истиче Тадић и додаје да разлог све већег интересовања страних продуцената нису само подстицаји, већ и чињеница да имамо врло квалификоване људе и екипе које су међу бољим у региону.
Јевтић каже да се повећање повраћаја средстава са 20 на 25 посто, почетком ове године, највише одразило на варијабилност земаља.
У току 2016. и 2017. године највише је уложено од стране инвеститора из САД, а током 2018. дошло је до пораста инвестиција од стране Индије.
- Сада имамо неке земље које раније нисмо имали. Имамо први комплетно снимљени кинески филм у Србији, затим ту су Шведска, Канада, имамо три индијска филма што је јако велики успех. Међу њима је један од најуспешнијих филмова са Мати Ратном, једним од највећих индијских глумаца, који ретко снима ван Индије - истакао је Јевтић.
КАКВА СЦЕНА! Овако је изгледало кад се у истом кадру нађу ЛЕГЕНДЕ, Гага, Зоки и Милена (ВИДЕО)
Јевтић је најавио да ће "апдејтовати" Уредбу о подстицајима за продукцију аудиовизуелних дела, јер су се промениле ствари у региону.
- Румунија је увела 30 посто, односно 40 посто ако се у филму помиње Румунија или се јасно каже да је сниман у Румунији. Велика је конкуренција и борба тако да стално морате да се прилагођавате - рекао је Јевтић.