Добрица Ћосић био неми сведок сусрета Иве Андрића и Тита, а Брозове речи о нобеловцу никада није заборавио
У другој епизоди овог ТВ остварења гледаоци су имали прилику да се упознају са каталогом личности које су биле део епохе нашег најпознатијег књижевника, а Добрица Ћосић је једна од тих личности.
Серија "Нобеловац" чије емитовање је почело 5. октобра, на Првом програму РТС-а, по речима коаутора, продуцента и глумца Тихомира Станића припремана је осам година.
Ауторски тим овог остварења прикупљао је грађу и консултовао све расположиве изворе како би што аутентичније представили личност Иве Андрића.
Добрица Ћосић у серији "Нобеловац"
У другој епизоди овог ТВ остварења гледаоци су имали прилику да се упознају са каталогом личности које су биле део епохе нашег најпознатијег књижевника, а Добрица Ћосић је једна од тих личности.
Рола Ћосића је припала глумцу Миљану Прљети, а нема сумње да ће се више кадрова дати у наредним епизодама овом чувеном савременику Иве Андрића.
Пријем Андрића
У наставку текста издвајамо део "Књиге о Титу", под називом "Пријем Андрића", у ком је Ћосић дочарао сусрет Јосипа Броза и нобеловца.
"Када је Иво Андрић добио Нобелову награду, Тито није хтео да га прими, јер би се увредио његов пријатељ Мирослав Крлежа. Генерални секретар Титовог кабинета Богдан Црнобрња молио ме је да убедим Тита да прими Андрића. Био ми је неопходан дуг политички разговор да пријатељ Мирослава Крлеже прими првог добитника Нобелове награде Иву Андрића. Тај изузетно лукав и вешт политичар прихватио је моју бесмислену и ружну интервенцију с наредбом. „Али и ти мораш доћи са Андрићем“. „Ако ви то желите, доћи ћу.“ Протокол је организовао пријем Андрића са супругом Милицом и присуство Јована Веселинова, председника Србије, 10. октобра 1962. године у једанаест часова у Титовом кабинету. Разговор Андрића и Тита био је сасвим конвенционалан. Јованка је питала Иву Андрића када и како пише. На ту баналну радозналост, скрушено и шкрто одговарао је Андрић. Веселинов је непретенциозно говорио о књижевности коју је читао на робији. Ја сам намерно ћутао. Ако је пријем заказао за једанаест часова, Тито би обично госта задржавао на ручку. Међутим, у четврт до дванаест, Тито се захвалио Андрићу на „занимљивом разговору“ истичући значај Нобелове награде за међународни углед Југославије, и устајањем окончао тај принудни пријем. При поздрављању у предсобљу куће, Тито ми је тихо рекао: „Много је скроман човек овај Андрић.“ Београдска штампа је о том догађају писала, не заборављајући да помене моје присуство."
Добрица Ћосић о Иви Андрићу
Добрица Ћосић био је веома искрен и без икаквог улепшавања је описао Иву Андрића након заједничке петосатне вечере.
Жанета Ђукић Перишић у књизи "Ко је био Иво Андрић", поред осталих, издваја Ћосићев доживљај нобеловца.
"Необично је лукав дух. Лови човека непрестано и цени га необично строго. Управо његова толерантност, широкогруди суд, оправдавајуће мишљење о онима који греше, увек тежња ка свестранијем и са више становишта виђеном, и суд који тежи ка позитивном – није код њега педагошка конвенционалност културног човека, европе- изираног интелектуалца, дипломате византијског карактера, него је, поред свега тога, израз надмоћности и самоуверености, оне дубоке стварне, опасне надмоћности која има облик смерности, снисходљивости, опреза, скромности… Кад суди о људима, а воли да суди, он то чини недоречено, као узгредно, некако лако и неамбициозно. О писцима се заштитнички благонаклоно изражава; благо и за другим, никад први, не укорева за слаб текст, или незгодну нарав, или простачко понашање; појединце правда најчешће завичајем и несрећним темпераментом…"
У другој епизоди серије "Нобеловац" публика је имала прилику да види како Добрица Ћосић (Миљан Прљета) призлази Иви Андрићу (Тихомиру Станићу) како би му се овај потписао на прво издање романа "На Дрини ћуприја".