Мудре поуке Марине Цветајеве и даље греју душу - Никад не просипајте воду
Позната руска песникиња је имала потресан и трагичан живот обележен прогонима, немаштином и трагедијама, а ево које савете је имала да поручи за сву децу света коај су данас актуелнија више него икад.
Марина Цветајева, једна од најистакнутијих руских песникиња 20. века, оставила је неизбрисив траг у свету књижевности захваљујући свом емотивно снажном и експерименталном стилу писања. Рођена у Москви 1892. године, Цветајева је од раних дана показивала необичан дар за писање, пишући песме већ у детињству. Њено стваралаштво одликују дубоко личне теме, исповести о љубави, губитку и егзилу, чиме је успела да пренесе емотивне слојеве свог сопственог живота, који је био испуњен личним трагедијама и тешкоћама. Цветајева је живела током бурних историјских периода – Првог светског рата, Октобарске револуције и Другог светског рата – што је значајно утицало на њен песнички израз и идеје.
Иако цењена у књижевним круговима због храброг експериментисања с језиком и форме, Цветајева није имала широко признање у својој домовини, нарочито током совјетског периода, када су њене песме често наилазиле на осуду. Због својих ставова и критичког погледа на друштвене промене, живела је у изгнанству у Паризу и Прагу, али се крајем живота ипак вратила у Русију. Њена поезија, дубоко интроспективна и лична, данас се сматра једним од највиших домета руске културе 20. века. Њен живот био је веома трагичан, прогањана и нападана, доживела је неколико породичних трагедија, које су на крају довеле до тога да је сама себи одузела живот у 48. години.
"Поуке деци" Марина Цветајева написала је током зиме 1937/38. године у форми писма, намењеног дечјем часопису за младе руске емигранте. Иако су ове речи биле намењене најмлађима, њихова универзалност чини их значајним за све генерације. У писму Цветајева користи једноставан, али изузетно емотиван стил којим обрађује сложене и најважније теме људксог живота, а њена размишљања готово никог не могу да оставе равнодушним.
Цветајева је имала троје деце. Са супругом Сергејем Ефроном добила је ћерку Ариадну, рођену 1912. године, и сина Георгија, рођеног 1925. године. Нажалост, треће дете, Ирина, рођено 1917. године, умрло је 1920. од глади у сиротишту током тешких година након Октобарске револуције.
Цветајева је била изразито посвећена мајка и одржавала блиску везу са децом упркос изазовима емиграције и материјалне оскудице. Њено тешко мајчинство и губици имали су велики утицај на њен живот и дело, одражавајући се у емотивној дубини њених песама и прозе.
Писмо деци
Драга децо,
Никада о вама не размишљам одвојено: увек мислим да сте ви – људи или нељуди – као и ми. Али кажу: ви постојите, ви сте посебан сој који је још подложан утицају.
Стога:
– Никада не проливајте воду узалуд, јер у истој тој секунди, због недостатка воде, у пустињи умире неки човек.
– Али ако је ја не пролијем, он свеједно неће добити ту воду!
– Неће је добити, али ће на свету бити један бесмислени злочин мање.
Из истог разлога, никада немојте бацати хлеб, а уочите ли га на улици, да се не би газио, подигните га и ставите на најближу ограду, јер не постоје само пустиње у којима људи умиру без воде, него и ћумези, где умиру без хлеба. Можда ће тај хлеб приметити неко гладан, па ће га бити мање срамота да га узме одатле него са земље.
Никада се не плашите чега смешног и ако видите човека у смешној ситуацији: 1) потрудите се да га избавите, ако није могуће – 2) скочите и ви к њему, као у воду, удвоје се глупа ситуација дели напола: свакоме по половина – или у најгорем случају – правите се да не видите ништа смешно у томе!
Никада немојте говорити да тако раде сви: сви увек раде лоше, чим се тако радо позивају на њих! (НБ! низ је примера, које сада нећу наводити.) „Сви“ имају друго име – нико, а лице уопште немају – само празнина. Е, а ако вам кажу: „Тако нико не ради“ (не облачи се, не размишља итд.) – одговорите: „А ја сам – неко!“
Не обазирите се на „немодерно“, већ на: „непоштено“.
Немојте се превише љутити на родитеље, сетите се да су они били оно што сте ви сада и да ћете ви бити оно што су они сада.
Осим тога, они су за вас – родитељи, а за себе саме су – „ја“. Не исцрпљујте их њиховим родитељством.
Не осуђујте своје родитеље на смрт пре (својих) четрдесетих година. А онда вам се рука неће подићи!
Видите ли на путу камен – узмите га и замислите да то управо ви трчите и разбијате нос; из саосећања (чак и према себи – у другоме!) узмите га.
Не снебивајте се да уступите место старијима у трамвају. Снебивајте се да га не уступите!
Не истичите се по ономе што је материјално. Други – то сте такође ви, баш исти ви. (Сви без разлике желе да једу, спавају, седну итд.)
Не славите победу над непријатељем. Довољно је сазнање. После победе – пружите му руку.
Не говорите иронично о коме блиском пред другима (чак ни о омиљеној животињи!); други ће отићи – свој остаје.
Књигу листајте са горњег угла странице. Зашто? Зато што се не чита одоздо нагоре него одозго надоле.
Када довршавате супу, нагните тањир према себи, а не од себе према другоме: да у случају незгоде супу не проспете ни на столњак ни на оног преко пута вас, него себи у крило.
Када вам неко рекне: „То је романтизам“, питајте га: „Шта је то романтизам?“ – и видећете да то нико не зна; да људи узимају у уста (чак се деру! и пљују! и убацују вам у главу!) – реч, чији смисао заправо не знају.
Када се коначно уверите да не знају, одговорите сами, бесмртним речима Жуковског:
– „Романтизам – то је душа“.
Одабрала и превела: Весна Смиљанић Рангелов
Писмо је штампано у књизи Дмитрија Бикова „Борис Пастернак“ (Маладаја гвардија, 2005)
Извор на српском: Детињарије
Оригинал на руском: tsvetayeva.com