Одржана комеморација поводом смрти Лазара Стојановића
Туга остаје...
- Поред тога што је био први који је у југословенској кинематографији отворено проблематизовао култ братства и јединства и култ личности Јосипа Броза Тита, он је дрско успоставио и знак једнакости између свих тоталитатних режима користећи нацистичке и комунистичке филмске журнале, њихову пропагандну музику, он је разоткрио сличност у облику владања и манипулисања масом - рекао је Слободан Шијан на комеморацији поводом смрти Лазара Стојановића, филмског и позоришног редитеља, одржаној јуче у Центру за културну деконтаминацију.
На комеморацији су говорили још и Божидар Мандић, Иван Чоловић, Миливоје Мајсторовић и Лино Вељак. Присећајући се дружења из средњошколских дана Божидар Мандић је додао да је Лазар забрањиван више пута, не само његов филм „Пластични Исус“, већ и када су заједно радили у листу „Студент“ и листу „Видици“, а поменуо је и забрањивање књиге „Биће боље“.
- На крају му је забрањена и слобода“, рекао је Мандић. „И када је изашао из затвора Лазар Стојановић је на неки начин био затворен и у слободи јер није добио шансу и пажњу од институција, на пример од Факултета драмских уметности да предаје - истакао је Миливоје Мајсторовић.
Лино Вељак је казао да ће Лазар „остати међу нама и међу будућим генерацијама“ и додао да је он био „бескомпромисни борац за демократске вриједности, за праведности“, а Иван Чоловић је нагласио да је Лазар увек био спреман да плати цену своје борбе, па чак и када је био осуђен на три године затвора због свог филма. Он је замолио присутне да уместо минутом ћутања одају почаст Лазару Стојановићу минутом аплауза.