Отворен конкурс за пријаве филмова на 64. МАРТОВСКИ ФЕСТИВАЛ
Фестивал ће бити одржан у Дому омладине Београда, од 30 марта до 2. априла.
Београдски фестивал документарног и краткометражног филма, популарни Мартовски фестивал, наш је најстарији филмски фестивал. Од свог првог издања био је најважнија, а у неким периодима и једина, платформа у оквиру које су домаћи филмски аутори могли да презентују публици и иностраним колегама своје документарне, експерименталне, анимиране и кратке игране филмове. Од 2017. године, у организацији Дома омладине Београда и са новим уметничким директором, драматургом Бобаном Јевтићем, фестивал се фокусира на домаћу филмску продукцију документарних, ТВ документарних, кратких играних, анимираних и експерименталних филмова, постајући тако национални фестивал у пуном значењу те речи.
Фестивал ће бити одржан у свим просторима Дома омладине Београда, од 30. марта до 2. априла 2017, а сви домаћи продуценти и аутори своје филмове могу да пријаве до 27. фебруара 2017. године, преко sajta www.martovski.rs.
Категорије у којима домаћи филмски ствараоци могу пријавити своје филмове су: документарни до 50 минута, документарни преко 50 минута, ТВ документарни, кратки играни, анимирани, експериментални филм и видео арт). Конкурс је отворен и за ауторе и продукције из иностранства, за селекцију међународног такмичарског програма у категорији за кратки играни филм.
Осам песника у ужем избору за награду "Бранко Миљковић"
Поред пројекција филмова у такмичарском и ревијалном делу програма, на 64. Мартовском фестивалу ће бити одржане и бројне радионице и отворене консултације намењене свим домаћим филмским ауторима, али и студентима филмских школа и академија, док публику и све госте фестивала очекују и пратећи концерти и журке.
Жеља нам је да, са освеженим организационим и програмским концептом, настављајући углед и традицију, Мартовски фестивал постане узбудљиво место сусрета филмских професионалаца и љубитеља филма, размена идеја, дружења и уживања у филмовима у центру Београда, наводи се у саопштењу организатора.
Београдски фестивал документарног и краткометражног филма је стална манифестација у области културе од значаја за Град Београд, који је и покровитељ Фестивала.
О БЕОГРАДСКОМ ФЕСТИВАЛУ ДОКУМЕНТАРНОГ И КРАТКОМЕТРАЖНОГ ФИЛМА
Прво издање Београдског фестивала документарног и краткометражног филма одржано је у оквиру Фестивала југословенског филма од 24. до 30. јуна давне 1954. године у пулској Арени. Након шест година, Фестивал се сели у Београд, где је први пут одржан од 4. до 9. марта 1960. године. Под именом Београдски фестивал документарног и краткометражног филма први пут је одржан 2004. године. Један је од најстаријих европских филмских фестивала.
Град Београд је од 2017. године организационе, стручне, административне, финансијске и техничке послове за потребе фестивала поверио Дому омладине Београда, установи културе чији је оснивач.
Стиже филм "Лепотица и звер" у српској синхронизацији (ВИДЕО)
Фестивал је од својих почетака био важан за промоцију домаћег документарног и кратког играног, анимираног и експерименталног филма. Као место домаћих премијера, Фестивал је био и остао тачка сусрета домаћих и иностраних професионалаца, студената филмских школа и академија и љубитеља филма.
Редитељи који су за своје документарце и кратке игране филмове награђивани на овој манифестацији постајали су, као по правилу, великани југословенске, односно српске кинематографије: Стјепан Заниновић, Крсто Шканата, Златко Боурек, Анте Бабаја, Влатко Гилић, Крсто Папић, Столе Попов, Бато Ченгић, Пуриша Ђорђевић, Душан Макавејев, Здравко Рандић, Предраг Голубовић, Петар Лаловић... Душан Вукотић управо је на овом фестивалу добио главну награду за своје ремек-дело „Сурогат“, да би само месец дана касније био награђен и Оскаром за поменути анимирани филм.
Чувајући богату традицију, Београдски фестивал документарног и краткометражног филма (у јавности популарно назван Мартовски фестивал) у 21. веку прати савремене токове у филмској уметности и технологији, приказује филмове високог уметничког квалитета и подстиче даљи развој домаће филмске производње.