ИНВЕСТИЦИЈА
У Новом Саду ће нићи соларно-термална електрана: ЕБРД одобрио 105 милиона евра кредита
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) одобрила је кредит у траншама у износу до 105 мил ЕУР Републици Србији за финансирање изградње соларно–термалног постројења у Новом Саду.
Како је саопштено из ове банке, кредит је одобрен у корист ЈКП Новосадска Топлана, која је у власништву Града Новог Сада. Средства зајма ће се користити за финансирање изградње соларно–термалног постројења у Новом Саду, са 38.600 м2 колекторских поља, сезонским складиштем топлоте, топлотном пумпом и електричним котлом.
Пројекат је иначе, део Оквира зелених градова и укључен је у Акциони план зелених градова, који израђује Град Нови Сад. Очекује се да Пројекат буде суфинансиран из средстава инвестиционог гранта Европске уније кроз Инвестициони оквир за Западни Балкан.
Како се наводи у техничкој документацји, коју је објавио ЕБРД, на почетку реализације пројекта, сезонско акумулационо складиште топлотне енергије (Сеасонал Пит Thermal Energy Стораге-ПТЕС) биће напуњено пречишћеном водом из Дунава, капацитета око 850.000 м3. Вода, која се производи у постоћим постројењима ТЕ-ТО Нови Сад, остаће ускладиштена током целог века трајања постројења, уз минималне губитке услед испаравања, што ће захтевати повремено допуњавање.
Према Студији изводљивости, за ПТЕС је неопходно око 15 хектара земљишта, док ће за соларно-термалну електрану бити потребно додатних 7,4 хектара, а за техничко постројење око 0,45 хектара. Сва предвиђена земљишта су у државном власништву и тренутно су издата у закуп.
- Током ископавања подземног дела ПТЕС-а постоји ризик од продора подземних вода. Како би се ови ризици избегли, пројектовање ће укључивати одговарајуће мере у складу са Планом управљања животном средином и друштвом (ЕСАП). У складу са тим планом, предвиђене су мере за спречавање загађења и управљање опасним материјама током изградње, рада и одржавања постројења. За све фазе пројекта биће израђени планови за управљање отпадом, а извођачи радова биће под сталним надзором како би се обезбедило поштовање закона о управљању отпадом - наводи се.
Ради заштите од поплава, дуж реке Дунав изграђен је насип висине 8 метара, дизајниран, како пише, да издржи стогодишње воде.