БЕОГРАД ДАНАС: Ада Циганлија - вишенаменски рај за рекреацију, спорт и природу
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
Једно од најпопуларнијих места у Београду је Ада Циганлија. Некада је била острво, данас је полуострво и смештена је на четвртом километру реке Саве од њеног сусрета с Дунавом. Њено име, како се верује, потиче од келтских речи "синга" (острво) и "лиа" (подводно земљиште), трансформишући се временом у "циганлија".
БЕОГРАД ДАНАС: Место где је време престало да тече, где зидови кафана памте приче које су сви други заборавили - Боемска четврт - Скадарлија
БЕОГРАД ДАНАС: Симбол љубоморног чувања православља и уздизања српског народа из пепела - Храм Светог Саве
БЕОГРАД ДАНАС: Свето место где почивају великани - Ново гробље и Алеја заслужних грађана
Још у време Карађорђа и кнеза Милоша Обреновића, Ада је привлачила пажњу својом природном лепотом и пространством. Кнез Милош је 1821. прогласио острво државним добром. У каснијем периоду, познати комедиограф Бранислав Нушић назвао је Аду "Водени цвет" и основао новине под истим именом. Острво је кроз векове било извор инспирације за уметнике и авантуристе.
Ада Циганлија је сачувала своје природно богатство, стварајући живописни екосистем који се протеже према центру града. Овај спој биљног и животињског света, река, језера и острва створио је пријатну микроклиму, супротну градске врелине. Део острва остао је нетакнут, обрасло дивљом вегетацијом.
Формирање Савског језера почело је 1957. године, а завршено 1967. године, формирањем насипа с горње и доње стране речног рукавца. Савско језеро је повезано водопропусном браном са мањим језером, Таложником. Ово језеро је важан извор пијаће воде за Београд. Аду Циганлију окружује 7,7 км осветљених стаза за шетање и бициклизам, као и шљунковита плажа.
Ова област је постала вишенаменски центар за спорт, рекреацију и забаву. На језеру су се одржавала бројна државна и међународна такмичења у спортовима на води. Ада Циганлија данас пружа разноврсне активности укључујући различите спортове, адреналинске активности, wellness програме и забаву за децу. Острво је отворено и прилагођено особама с инвалидитетом.
Угоститељска понуда на Ади обухвата више од 60 ресторана и кафића, а бројни сплавови нуде додатне могућности за гастрономске ужитке и ноћне проводе. Годишње се одржава преко 300 манифестација и према проценама, око четири милиона посетилаца, како домаћих тако и страних туриста, посети Аду Циганлију.
Острво је такође постало познато као вештачко водено средиште за спорт и рекреацију, привлачећи милионе посетилаца са свих страна. Ада Циганлија нуди плаже са песком и травом, спортске терене за одбојку на песку, фудбал, кошарку и тенис, бициклистичке стазе, стазе за трчање, ресторане, кафиће, изнајмљивање чамаца и бицикала, и још много тога. Током летњих месеци, ово подручје постаје прави центар забаве и рекреације, привлачећи велики број посетилаца свих узраста.
"Београдско море" је постало синоним за Ада Циганлију јер многи Београђани и туристи користе ову дестинацију како би се расхладили и опустили током топлих летњих дана.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.