КУПЦИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ ШТА ВАМ ДАЈУ НА КРАЈУ КУПОВИНЕ: Папрене казне за недавање ЈЕДНОГ папира приликом куповине беле технике
Поједини продавци обмањују потрошаче да нису у обавези да им уз страну робу коју продају понуде пратећу документацију на нашем званичном језику
Поред уобичајених жалби потрошача на квалитет производа које купују, нису ретке ни примедбе грађана на пратећу документацију уз робу, конкретно на недостајуће упутство за употребу на српском језику.
ИМУНИТЕТ ПОСЛЕ ТРЕЋЕ ДОЗЕ ТРАЈЕ ГОДИНАМА: Одлична прилика да се додатно ојачате против короне
СТИЖЕ ПОЛЕН АМБРОЗИЈЕ! Прешао је све граничне вредности, за два дана ће оборити рекорд
НЕВЕРОВАТАН ВИДИКОВАЦ У СРБИЈИ! Овај локалитет и званично проглашен за археолошко налазиште (ФОТО)
Неки трговци иду толико далеко да чак обмањују потрошаче да нису у обавези да им уз страну робу коју продају испоруче и упутство за употребу на нашем званичном језику, иако је за ову врсту прекршаја запрећена казна до два милиона динара!
Наиме, јавио се читалац Божидар Черкез, који је упитао да ли је продавац беле технике (телевизора, шпорета, ДВД) дужан да уколико продаје производ страног произвођача, обезбеди и упутство за употребу на српском језику.
- Купио сам ДВД, али без упутства на српском. Кад сам га затражио трговцима, речено ми је да нису у обавези да ми га дају - написао је читалац, у жељи да сазна своја права.
А да су трговци обманули Божидара Черкеза, јасно се види при читању Закону о заштити потрошача, јер у члану 47, који дефинише пратећу документацију уз робу, јасно налаже да је упутство на српском језику обавезно.
- Продавац је дужан да потрошачу преда упутство за употребу и монтажу, односно друге информације којима се потрошач упознаје са својствима техничке робе, кад је то битно, а с обзиром на њену природу, својства и намену у складу с посебним прописима, на српском језику на јасан и разумљив начин - пише у закону.
Такође, за непоштовање ове законске обавезе трговцима је запрећена прекршајна новчана казна од 300.000 до 2.000.000 динара. Ово потврђује и Новица Јовановић, члан УО Националне организације потрошача Србије.
- Трговац је дужан да потрошачу да све информације о производу који му продаје. Сви производи на тржишту морају имати декларацију и упутство за употребу које је преведено на српски језик. Уколико се деси да их нема, или да трговац пак одбија да их да, то је онда већ посао за тржишну инспекцију. Препорука је да се пишу прекршајни налози за трговце који не обављају свој посао како треба - рекао је Јовановић.
Он напомиње да потрошачке организације свакодневно добијају и друге притужбе на рад трговаца, а нарочите на лош квалитет беле технике. - На нашем тржишту трговци и увозници увозе неквалитетну робу, тако да се уређаји покваре одмах након истека две године од куповине, баш колико је и законско трајање гаранције. Може се рећи да смо ми депонија беле технике илити тржиште такве робе за "једнократну употребу" - закључио је Јовановић.
Закон о заштити потрошача
Пратећа документација уз робу
- Продавац је дужан да потрошачу преда упутство за употребу и монтажу, односно друге информације којима се потрошач упознаје са својствима техничке робе, кад је то битно, а с обзиром на њену природу, својства и намену у складу с посебним прописима, на српском језику на јасан и разумљив начин.
- Упутство за употребу и монтажу може бити сачињено на посебном писмену, односно прилепљено или одштампано на роби или њеној амбалажи, у виду текста, слике или скице, као и у комбинацији ових облика. Члан 156 - Надлежни инспектор у вршењу надзора испитује да ли трговац, односно продавац доставља потрошачу пратећу документацију уз робу, у складу са чланом 47. овог закона. Члан 160 - Новчаном казном у износу од 300.000 до 2.000.000 динара казниће се за прекршај правно лице ако потрошачу приликом испоруке робе не преда документа која се односе на робу, у складу са чланом 47. овог закона.