Данас славимо свеца који је за ВЕРУ СТРАДАО У НАЈГОРИМ МУКАМА: Он спашава ПРАВЕДНЕ КОЈИ ИЗГОВОРЕ ПОСЕБНЕ РЕЧИ
Српска православна црква данас слави празник посвећен Преподобом Максиму Исповеднику, једном од светитеља који је, у читавој историји хришћанства, највише страдао због свог учења и вере.
Преподобни Максим Исповедник је рођен крајем 6. века највероватније у Цариграду, иако је било индиција и да потиче из Палестине. Био је племићког порекла, па је још као млад постао високи дворјанин на двору византијског цара Ираклија.
Максим је провео дуги низ година у овој служби пре него што је схватио да световни живот ипак није за њега и решио да се замонаши. Око 615. године је напустио све јавне функције и постао монах у манастиру Филипик у Хрисопољу, градићу у близини Константинопоља где је после неког времена постао и старешина.
Касније је прешао у Картагину у којој се убрзо прочуо као истакнути теолошки писац и веома утицајна духовна фигура. Велико знање стечено у детињству и раној младости овај светитељ је користио за ширење хришћанства и помагање људима у невољама, па је био веома цењен и још за живота је у народу сматран за светог човека.
''КАО ДА ЈЕ У ЗЕМЉУ ПРОПАО'' МАЈКА НЕСТАЛОГ МЛАДИЋА (23) ОЧАЈНА: Два месеца ни трага ни гласа о Урошу!
СУСРЕТ БОЈСИЈА СА БЕОГРАДСКОМ ПОЛИЦИЈОМ! Ево шта је јунак "Мућки" учинио у српској престоници (ФОТО)
ДА ЛИ ЈЕ БЕЗБЕДНО ПРИМАТИ ПАКЕТЕ ИЗ КИНЕ? Ево шта каже Светска здравствена организација
Неке његове проповеди сачуване су до данашњих дана, а нарочито оне које објашњавају грех и природу зла. За Максима, грех је отуђење у онтолошком смислу, јер одваја човека од оног што је стварно. Самољубље је врхунски грех, јер одваја човека од љубави, односно од Бога. Максим грех и зло одређује као недостатак бића - небиће, непостојање. Стога пакао није присуство зла већ одсуство љубави, што разара саму бит човековог бића.
Извор човековог зла је у његовој слободној одлуци, не у његовој природи. Максим себељубљу супротставља љубав, која увек значи волети неког другог – човека, Бога.
- Ко види у срцу своме траг мржње према ма ком човеку за ма какву погрешку, потпуно је туђ љубави према Богу. Јер љубав према Богу никако не трпи мржњу према човеку - говорио је Свети Максим.
Међутим, онда су се историјске околности умешале у иначе мирни живот овог хришћанског светитеља. Наиме, почетком 7. века у Византији почиње да се води христолошки спор око односа Христове људске и божанске природе. Једна група утицајних свештеника и државника тврдили су да су у личности Христа сједињене две природе - људска и божанска, и да због тог јединства проистиче да он има само једну вољу - божанску. Ово становиште називало се монотелитизам (у преводу "једна воља") и у оно време су га заступали и цар као и цариградски патријарх.
Преподобни Максим Исповедник није се слагао са тим учењем већ је заступао диофизитску позицију - учење да Исус има и човечанску и божанску природу па самим тим и две воље. Због овог свог учења нашао се као противник и оновременог цара и патријарха, али није устукнуо.
Због тога је ухапшен и страшно мучен, а о томе су остали и неки историјски записи - Свети Максим је вођен кроз град, пљуван и понижаван од масе народа и тучен од војника. Након суђења језик му је одсечен (да не би могао више да износи своју "јерес" ), као и десна рука (да не би више могао да пише). Након тога протеран је у најзабаченији део царства и осуђен да последње дане проведе без хране и пића. Тако је овај светитељ убрзо и умро у прогонству 13. августа 662. године.
Иронично, учење Максима Исповедника ускоро се показало као исправним. На Шестом васељенском сабору у Цариграду оно је усвојено као званично и овај црквени отац је проглашен за свеца и једног од отаца хришћанства.
Страшни детаљи мучења Преподобног Максима Исповедника и данас га сврставају у ред оних који су због хришћанског учења поднели највеће жртве. Максим се још и сматра заштитником праведних и добрих људи који неправедно и много страдају у земаљском животу. Верује се да ће молитвом овом светитељу њихове патње бити, бар на данашњи дан, отклоњене.
Тропар светитељу:
Наставниче Православља, учитељу побожности и чистоте, свећњаче васељене, богонадахнути украсу архијереја, Максиме премудри, учењем твојим све си просветио, свирало духовна, моли Христа Бога, да спасе душе наше.
НАЈНОВИЈИ ЛЕКОВИ СТИЖУ У СРБИЈУ! Савремене терапије за РАК ПЛУЋА, ХЕПАТИТИС и МЕЛАНОМ ускоро доступне пацијентима
ШТА ТАЧНО КОРОНАВИРУС РАДИ ЉУДСКОМ ТЕЛУ? Не напада САМО ПЛУЋА, постоје ТРИ ТЕОРИЈЕ о настанку ОПАКЕ ПОШАСТИ
Игор Јурић открио НАЈОПАСНИЈИ ПРОФИЛ ПЕДОФИЛА: Богати имају ПОКВАРЕНЕ начине да ВРЕБАЈУ ЖРТВЕ, они су им ЛАКА МЕТА!
Мистерија језера у Драгачеву: Многи га ЗАОБИЛАЗЕ због онога што се КРИЈЕ НА ДНУ (ФОТО/ВИДЕО)
СВАКИ ПАСОШ КРИЈЕ ТАЈНЕ: Погледајте СКРИВЕНЕ ПОРУКЕ међу корицама путних исправа (ФОТО/ВИДЕО)