ДАНАС СЛАВИМО ВЕЛИКОГ СВЕТИТЕЉА! Верује се да је Свети Сисоје заштитник деце а ОВУ ствар обавезно МОРАТЕ да УРАДИТЕ! (ФОТО/ВИДЕО)
Старији кажу да је Свети Сисоје највећи прогнитељ свих ђавола који нападају децу.
Преподобни Сисоје Велики био је родом из Мисира у данашњем Египату и ученик Светог Антонија.
ДАНАС СЛАВИМО ЈЕДНОГ ОД НАЈВЕЋИХ ХРИШЋАНСКИХ СВЕТАЦА! Верује се да је најважније обратити пажњу на само једну ствар
ДАНАС СЛАВИМО ДВА ВЕЛИКА ХРИШЋАНСКА СВЕЦА! Ако имате проблем поделите га са неким на овај дан и решиће се!
Тешким трудовима над самим собом толико је укротио себе, да је би кротак и незлобив као јагње.
Зато му је Бог дао велику благодат, да исцељује болеснике, изгони нечисте духове, и мртве васкрсава.
Још заживота се прочуо као исцелитељ и чудотворац, па су многи долазили код њега по савет и лек. Шесдесет година је Сисоје живео у пустињи.
Обичаји и веровања
Већина обичаја који се и данас поштују у Србији у вези је са децом.
Многе мајке практикују да посте 7 дана пред овај празник да би се причестиле, а овај "седмодневни пост" је неписано правило којег се почиње придржавати све већи број мајки. Верује се да ће тако њихови малишани бити здрави и да ће их у животу пратити срећа.
Ако на данашњи дан пада киша, обавезно треба пустити децу да истрче напоље и добро покисну!
У неким крајевима наше земље и до данас је сачувано веровање да је то вода коју Свети Сисоје са неба шаље на њих и да ће тако најбоље и најздравије порасти.
Богомоље СПЦ посвећене Светом Сисоју
У част овог великог свеца подигнути су многи храмови и цркве.
Тако се широм подручја које је под јурисдикцијом Српске православне цркве могу наћи истоимене богомоље попут оних у Новој Пазови, Бијељини, Параћину, Зворнику...
Ипак, највећу пажњу јавности је привукао храм посвећен Светом Сисоју у Поточарима код Сребренице.
Наиме, иако Српска црквена општина Сребреница тврди да за изградњу цркве у Поточарима постоји сва потребна документација и да је дозвола за градњу издата још 1997. године, Бошњаци се противе постојању ове богомоље у селу.
Изгон православних светиња и обележја из седишта некадашње Сребреничке митрополије, почео је још 2002. године када је из кабинета тадашњег начелника Сребренице Шефкета Хафизовића наложено да се уклони крст на Старом граду изнад Сребренице и поруши започета црква Преподобног Сисоја Великог у Поточарима.
Ревносном и духовном борбом Срба православаца на овом простору те жељом да очувају своје корене, није се могла реализовати рушилачка намера Бошњака који упорно ову светињу називају "инат-црквом".