НИ ТРАГА НИ ГЛАСА ОД ПОПУШТАЊА МЕРА: Др Кон упозорио на ТРИ МЕСТА која ће се посебно контролисати
Како је јуче након седнице јасно истакао епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон: "Све од мера остаје како је до сада било, чак није било ни говора о било каквом попуштању!"
Медицински део Кризног штаба и даље је чврстог става да нема места опуштању, што је јуче на седници потврђено одлуком да актуелне мере остају на снази и током предстојећих празника. Осим тога, љубитељи зимских спортова треба да очекују ригорознију контролу на скијалиштима, а готово је извесно да навијачи Звезде неће присуствовати утакмици против Милана.
"ДВА ПУТ СУ МЕ СТАВЉАЛИ НА РЕСПИРАТОР" Иако отписан, успео је да победи корону: Горка исповест Јована Марића (80)
НЕСТОРОВИЋ БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ О ПРИЈАВИ ПРОТИВ ЊЕГА: Његове речи одјекују Србијом!
Важан дан у борби против короне: Данас у Србију стиже још 500.000 доза кинеске вакцине
Како је јуче након седнице јасно истакао епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон: "Све од мера остаје како је до сада било, чак није било ни говора о било каквом попуштању!"
Такође, нико из штаба нити јуче нити последњих дана није наговестио када до попуштања може да дође.
Иначе, др Кон је и раније истицао да није реално говорити ублажавању мера пре Сретења.
Он је јуче упозорио да, нажалост, имамо благи пораст бројки због повратка са скијалишта и појаве британског соја.
- Процена епидемиолошке ситуације показује да постоји стабилизација на високом нивоу, али се нажалост види и благи пораст који се може повезати са повратком са скијалишта, али и самом присутношћу британског соја који је доказан у више наврата - објаснио је др Кон.
Према његовим речима, Кризни штаб је препознао предстојеће празнике (Дан државности 15. и 16. фебруар) као додатни ризик, посебно у ситуацији када још немамо вакцинисаност са две дозе цепива.
- Треба подсетити да је заштита са вакцином обезбеђења тек када су дате две дозе вакцине и када прође најмање десетак дана после тога - напоменуо је он.
Појачати контролу на планинама, скијалиштима и у угоститељским објектима
Епидемиолог Кон је апеловао да треба покушати да се ово стање не погоршава даље, а то је могуће искључиво поштовањем мера.
С тим у вези, нагласио је да се поштовање мера првенствено односи на повећање контроле које се могу очекивати у наредном периоду, а посебно у празничном периоду на планинама, скијалиштима.
- Контроле ће бити повећане и на местима која су препозната као места заражавања, као што су угоститељски објекти. Чињеница је да морамо да издржимо још неко време док не стекнемо баријеру коју треба да стекнемо вакцином која и даље тежиште превентивних активности - подвукао је др Кон.
Смештај попуњен за празник
Очекивано или не, велико је интересовање грађана за боравак у планинским центрима, а аранжмани за зимовање на нашим планинама распродати су још крајем новембра прошле године.
Због тога се страховало да би скијалишта могла да постану епицентри заразе, те је тада епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић истакао да се закаснило са мерама у скијашким центрима.
- Налазимо се у ситуацији где одлазак тамо и боравак са великим бројем људи у истом простору представља велики ризик, најблаже речено, за преношење короне. Није проблем скијање као скијање, јер скијаши на стази нису један до другог. Али, проблем су паузе пре и после скијања где ти људи у кафићима седе заједно, ћаскају, пију чај, бораве у истим просторијама са великим бројем људи. Видео сам да је неко дао изјаву како поштују мере јер нема гостовања певача и концерата тог типа, као и забавних програма. О чему ти људи говоре? Нису довели певаче али се све друго организује - истакао је тада проф. др Тиодоровић.
Да имамо случајеве читавих породица које се са зимовања враћају заражене корона вирусом, упозорио је недавно проф. др Радмило Јанковић, директор Клинике за анестезију и интензивну терапију КЦ Ниш, заменик генералног директора и кординатор свих ковид болница југа Србије.
Како је рекао, то указује да би у затвореним просторима скијашких центара требало проверити како се мере поштују.
- Вероватно је ствар или у ресторанима, или у смештају, или током доручка, вечере, треба мало обратити пажњу. На стази је мања шанса, ски лифтови и жичаре раде релативно брзо, нема тамо толиког задржавања да би се чекало по сат времена, а углавном скијаши имају шалове преко лица, тако да је мање вероватно да на стази долази до заражавања - навео је проф. др Јанковић.
Хоће ли бити публике на предстојећој утакмици?
Последњих дана једно од спорних питања које се потеже јесте да ли ће навијачима бити дозвољено да присуствују на фудбалској утакмици Лиге Европе између шампиона Србије и италијанског клуба, која се игра 18. фебруара на стадиону Рајко Митић.
Иначе, УЕФА је одобрила да се максимално 30 одсто капацитета стадиона пусти у продају, али коначну одлуку о томе мора да донесе Кризни штаб.
До меча је остало мање од 10 дана, жеља навијача да са трибина бодре црвено-беле је свеприсутна, но чини се, ипак, узалудна.
Епидемиолог Кон пренео је да јуче на седници Кризног штаба није било речи о утакмици Црвена звезда - Милан, нити о евентуалном присуству публике на том мечу.
- Није се уопште помињала утакмица. Мере су све и даље на снази и то је суштина - подвукао је др Кон.
Ипак, о предстојећој утакмици Црвена звезда - Милан говорило се јуче у Јутарњем програму ТВ Прве.
Епидемиолог Тиодоровић оценио је да су мере по протоколима УЕФА што обухвата мерења температуре, присуство 30 посто публике, и ношење маски - изванредне, када би могле да се у потпуности спроведу.
Премда из ФК Црвена звезда уверавају да ће се све мере поштовати, професор Тиодоровић је истакао да су "проблем наши навијачи", те да их је "тешко убедити да седе удаљени на трибинама и носе маску."
- Подржавам спортске активности, али разум ми каже: "Стани, сачекај." Важно је да издржимо сада. Свесни смо колико је важно обезбедити добар психолошки статус људима, али свуда су забрањени навијачи - казао је епидемиолог Тиодоровић.
Како је навео, од медицинских радника добио је поруке да никако не треба допустити да мере падну, нити да се ублаже.
- Мени је врло неугодно да као некадашњи спортиста говорим о утакмици. С друге стране, као лекар пратим свакодневно податке. Сви из болница су ми поручили: "Не дајте да падну мере." Све би било добро да се задњих седам дана није нешто променило. Благи пораст дугујемо повратку у школе, са зимовања... - закључио је проф. др Тиодоровић.