ДРАГУЉ ИСТОЧНЕ СРБИЈЕ: Боговинска пећина дом храброг хајдука и скровиште многих тајни и легенди
Боговинска пећина се налази у источној Србији и једна је од најдужих пећина у том делу земље. Укупна дужина пећинских канала износи 5020 м. Дужина уређеног дела пећине износи 550 м, а површина 2201 м².
Боговинска пећина поседује 540 метара уређене стазе уздигнуте од речног корита, која омогућава несметан приступ до најлепших дворана пећине. У уређеном делу пећине по лепоти и богатству пећинског накита посебно се издвајају четири дворане: Концертна дворана, где је северни зид дворане обложен монументалним украсима, са кубетом и саливима разних боја. Делује свечано и импозантно, а због акустичности је добила назив Концертна дворана. Пружа услове за органзиовање музичких и литерарних садржаја.
СОКОБАЊА ЧУВА ОД ЗАБОРАВА: Колевка културно-историјских знаменитости
ЖЕЛИТЕ ДЕСТИНАЦИЈУ СА БОГАТИМ ТУРИСТИЧКИМ САДРЖАЈЕМ? Сокобања је право место за вас - ево шта све можете посетити
БОЉЕВАЦ ПОДНО РТЊА: Ова еколошка општина прави одмор за душу!
Рударска дворана се налази на тераси са десне стране речног канала. Посвећена је боговинским рударима.
Дворана киклопа располаже обиљем накита, претежно сталагмитске скупине. Централно место заузимају Киклопи по којима је дворана и добила име. Лево од Киклопа истиче се пећински стуб, раскошан, светлуцав и „накинђурен”, који је добио назив Влашка млада. Између Киклопа и Влашке младе налази се и ниски сталагмит који подсећа на мајку са дететом у наручју.
Боговинска пећина дом храброг хајдука
Боговинска пећина скровиште и дом хајдука крије тајне и легенде. Хајдучка дворана добила је назив по сталагмиту румене боје, високом 10 метара са постољем пречника два метра, који симболизује Хајдук Вељка. Близу Хајдук Вељка из таме израња његова верна и храбра сапутница – Чучук Стана.
У уређеном делу пећине постоји још десетак дворана пребогатих пећинским накитом, од којих се посебно истичу Кристални светлуцави слапови, Чегар, Невеста и Палисада.
Боговинска пећина згодна је да се посетити ако сте дошли на пар дана у Бољевац или околину и ако вам је разлог можда планинарење на Ртњу или посета Лазаревом кањону. Такође у близини боговинске пећине налази се у извор Фундоњ који у периоду после зиме буде пребогат водом али последњих година зна и да пресуши у летњем периоду.
Боговинска пећина као и простор око извора Фундоњ одличан је избор за излет у природи са децом. Има доста простора да се деца играју безбедно а у периоду када има воде буде активан поток где можете да се расхладите.
Боговинска пећина посета и излет
Боговинска пећина налази се под управом туристичке организације општине бољевац. Да би је посетили потребно је најавити свој долазак пошто није стално отворена. Водич живи недалеко од пећина али тек по налогу особе из туристичке организације доћи ће да је отвори и да вас проведе.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бољевац. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.