ИЗБАЦУЈУ ЦЕО ЗАДАТАК ИЗ УЏБЕНИКА: Због Цеце лете и Бајага и Чорба!
Наиме, у истом задатку, за вежбање падежа, стихови су познатих српских песника, а испод "популарна музика"
Из уџбеника српског језика за пети разред због стихова Цеце Ражнатовић биће избачене и реченице из песама Ју групе, Бајаге и Рибље чорбе. Иако аутор књиге тврди да је стиховима само хтео да се "приближи деци", ова вежба биће комплетно уклоњена, преноси Република.
Прочитајте и:
Наиме, у истом задатку, за вежбање падежа, стихови су познатих српских песника, а испод "популарна музика".
Оживљавали радну свеску
- Чим добијемо написмено налог Завода за унапређење образовања и васпитања, који ће стићи по предлогу министра просвете, избацићемо цео задатак у којем се налази популарна музика, а ту су и стихови Бајаге, Рибље чорбе, Ју групе. Реч је о радној свесци, издању које је два пута одобрено, али до сада није било у употреби. Књига није обавезна нити је део комплета и још није штампана - каже Оливера Ђикановић, главна и одговорна уредница у БИГЗ. Она наглашава да је аутор хтео да истакне да се књижевни језик налази и у популарној музици.
Министар: Није школа играоница
Турбо-фолку није место у школи наглашава министар просвете Младен Шарчевић.
- То шта деца слушају када су ван школе није наш посао, о томе нека се брину родитељи. У књигама неће бити турбо-фолка, није школа играоница, па да деци буде забавно и да им се ми "приближавамо", већ образовна установа у којој се поштују правила. Комисија у Заводу ће убудуће бити строжа и овакви пропусти неће се толерисати. Сада је ту нова управа која мења и затечено стање онолико колико може - каже Шарчевић.
- То за нас нису стихови, већ реченице у којима деца имају задатак да подвуку вокатив. То је све део реалности и стихови су очигледно свима познати. Не слушам ту музику, па не размишљам о симболици - истиче Ђикановићева.
Лингвиста и аутор ове радне свеске Владо Ђукановић изјавио је да је његова логика била да се радна свеска "оживи" и да у њој не буде само поезија већ и популарна музика.
Не пише ко пева
- Нико не меша Бору Чорбу и Алексу Шантића... А све са циљем "приближимо се деци". Сетимо се оног малог броја деце која слушају тај поп-фолк... И та деца иду у школу. Ово је баш добар пример вокатива "лепи громе мој". Идеја је била да ту буде и нешто за оне који слушају и ту врсту музике, да када пролазе високоумне примере, наиђу и на то једно зрнце и кажу "па ја ово знам". С друге стране, деца која не слушају Цецу немају појма да то она пева, само ће подвући вокатив и наставити даље. Нигде у радној свесци не пише ко то пева - објашњава Ђукановић.