Корак ка здравијој Србији: Организовани скрининг за рак плућа креће у новембру, а ево кога он све обухвата
Рак плућа је најчешћи и најсмртоноснији карцином у Србији и свету.
Србија је прва земља западног Балкана у којој ће се од новембра спроводити организовани скрининг на рано откривање рака плућа. С тим у вези, Удружење "Пуним Плућима", Киника за пулмологију УКЦ Србије и ЦЕСИД, а уз подршку Министарства здравља, спровели су истраживање о информисаности грађана на тему рака плућа, превенције и скрининга.
У истраживању су учествовали грађани Србије у ризику, који ће и бити обухваћени скринингом (старији од 50 година, пушачи...).
Какве су им пушачке навике, колико су пута покушали да оставе цигарете и зашто нису успевали у томе, колико су информисани о учесталости и узроцима рака плућа, да ли знају како се спроводи скрининг на рано откривање рака плућа, да ли подржавају увођење скрининга и у ком проценту би се одазвали, на који начин би желели да се скрининг спроводи, када и где ће се спроводити скрининг, према којој процедури и ко ће све бити обухваћен превентивним прегледима биће речи на предстојећој конференцији.
На та и друга питања том приликом говориће:
- Др Златибор Лончар, Министар здравља,
- Др Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију УКЦ Србије,
- Бојан Клачар, извршни директор ЦЕСИД,
- Оља Ћоровић, Удружење за борбу против рака плућа "Пуним Плућима".
Годишње у Србији оболи више од 7.000, а премине око 5.000 особа. У просеку, код 19 особа дневно се дијагностикује рак плућа, док, нажалост, свакодневно 13 наших суграђана изгуби битку са овом тешком болешћу.
Према поменутој статистици, Србија заузима неславно друго место у Европи.
Један од најважнијих предуслова успешног лечења рака плућа је рано откривање, што у Србији тренутно није случај, јер се код више од 70 одсто пацијената рак плућа открије у последњем стадијуму.
Скрининг на рано откривање рака плућа подразумева детектовање помоћу нискодозног скенера, уз помоћ којег се се могу приказати мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима.
Скринингом се обухватају високоризичне групе, у које спадају особе старије од 50 година, пушачи, као и они који имају породичну историју оболевања од рака плућа или друге хроничне плућне болести.
На овај начин, земље које већ спроводе овај скрининг смањиле су морталитет од рака плућа и до 40 одсто. Само превенцијом, раним дијагностиковањем и правовременим лечењем можемо смањити број оболелих!
Србија Данас/Телеграф