"МЛАДИ ПОСЛЕ КОРОНЕ ДОБИЈУ ДИЈЕБЕТЕС И ЗАВРШЕ НА ИНСУЛИНУ" Др Милорадовић упозорио како се ковид одражава на рад панкреаса
Др Милорадовић објашњава да су бројни пацијенти током лечења од ковида 19 добили шећерну болест.
Велики број ковид пацијената је добио дијабетес, а имамо чак и младе који су из пуног здравља после коронавируса завршили на инсулину, на коме ће бити доживотно. Такође, много људи се шлогирало после ковида, а имали смо и неколико младих пацијента који једва да су се кретали и причали, каже др Владан Милорадовић, ендокринолог из Специјалне болнице за рехабилитацију у Врњачкој Бањи, где се и о трошку РФЗО смештају на опоравак и дијабетичари и пацијенти који су имали мождани удар.
Времешни, али у сваком смислу - агилни и витални шабачки лекар: Прекинуо пензију да помогне колегама током епидемије
Колико жена у Србији живи у "кавезу" као Бритни Спирс? Стигла нам је нова пошаст - "САВРЕМЕНО РОПСТВО"
"РАДИЛИ СМО ЦЕЛЕ НОЋИ" Ватра на градској депонији код Пожаревца локализована - пожар још није угашен
Др Милорадовић објашњава да су бројни пацијенти током лечења од ковида 19 добили шећерну болест.
- То су људи који никад нису имали проблема са шећером и углавном су после ковида добили дијабетес тип 2. Али има и оних који су добили и дијабетес тип 1, међу којима је чак и младих. Имао сам неколико момака који су добили баш тај гори - тип 1, јер се одмах креће с инсулинском терапијом, која је доживотна. Ти пацијенти не могу да пређу на таблете. Залихе инсулина су им равне нули. Практично из пуног здравља врло брзо дошло је до слабљења панкреаса, који не може да излучи довољно инсулина - наводи др Милорадовић и додаје:
- На срећу, објашњава доктор, ипак је доста мање младих који су добили шећерну болест.
- Највећи проценат дијабетичара после ковида 19 јесу људи средњег и старијег доба. Велики је број и пацијената који су раније имали контролисану шећерну болест и држали је на лековима, а услед компликација у ковиду постали су зависни од инсулина. Код тежих случајева ковида 19 углавном се током болничког лечења погоршава гликорегулација. Могуће је да томе мало доприносе и кортикостероидне терапије - наводи др Милорадовић.
Он додаје да је главни разлог доласка дијабетичара у Врњачку Бању, што је регулисано преко РФЗО, њихова едукација.
- Ти пацијенти морају да науче да контролишу гликемију, да коригују дозе инсулина, да знају како правилно да се хране, а правилна исхрана није исто што и строга дијета, то је велика разлика. И сад смо стално пуни. Скоро годину и по живот је поремећен, а и ми смо два пута по неколико месеци били у ковид систему - каже др Милорадовић.
После короне знатно је повећан и број шлогова, па пацијенти непосредно након можданог удара, преко РФЗО, долазе и на рехабилитацију , где уче и да ходају.
- Углавном су то старији људи и доста су тешки пацијенти, не могу да се крећу или једва да се крећу. Не могу да говоре или тешко говоре. Нажалост, има и понеко млад, ко је пре короне био потпуно здрав. Тренутно имамо јако тешког пацијента, који не може да се креће и да говори, а 1982. годиште је. Ковид неретко ствара тромбове који доводе до шлога. Антикоагулантне терапије и после ковида су животно важне - истиче др Милорадовић.
Страх од повратка у свакодневни живот
Постковид код људи, наводи др Милорадовић, углавном изазива слабост, малаксалост, бол у мишићима и зглобовима...
- Али многима остаје и осећај лупања, прескакања срца, поремећена гликорегулација, па чак и страх од повратка у свакодневни живот. Има људи који се плаше да поново крену на посао, да нормално функционишу. Досад смо имали више од 100 таквих пацијента - каже др Милорадовић.