МИЛАНОВА ШАНСА ЗА ЖИВОТ: Отац двоје (34) деце је добио НОВО СРЦЕ "Важно је подићи свест о донирању органа"
Милан Кричак има само 34 године, проблеме са срцем већ 20 година, док се све закомпликовало пре две године, када је постало јасно да је трансплатација једино решење.
Он је отац двоје мале деце, девојчице (9) и дечака (5), те све то заједно подвлачи колико је нова шанса важна и транспланација срца важна за њега и његову породицу.
- Трансплантација ми је променила живот, и не само мени. Од донора сам ја добио срце, али је још петоро људи излечено. Хвала вам свима што сте пратили мој пут - рекао је Милан по изласку из болнице.
Поводом отпуштања Милана са болничког лечења, министар здравства Златибор Лончар, истако је истакао значај овог успеха, али и додао да је изузетно важно да подигнемо свест о донирању органа.
- Мислим да је ово најсрећнији дан за Миланову породицу. Можете само да замислите како је он изгледао пре месец дана и какви су били изгледи да уопште дочека овај дан. Пре свега желим да захвалим породици која је дала сагласност да се срце донира Милану, без тога не би уопште могло ово да се деси.. Друга ствар, честитам, све честитке доктору Бојићу и организацији клинике. Ово није нимало лако организовати, посебно после 30 година. И наставили су као да нису стали ни на један једини дан. Честитке тиму, који је велики, у коме су лекари, сестре, помоћно особље, немедицинско особље, од првог до последњег у тиму. Честитам у име владе Републике Србије и у председниково име. На успеху који су постигли, можда сад нисмо сви толико свесни тога, али врло брзо ћемо бити - истакао је Златибор Лончар и додао:
- Оно што желим да вам кажем, преко 2000 људи у Србији је тренутно у ситуацији у каквој је био Милан пре пар недеља. Због тих људи, који немају други излаз, немају друго решење, молим све да размисле да је то решење да имамо субину попут Миланове и још 16 људи само у последње две-три недеље, Богу хвала, који су сви добро. Да није било тога, нисам сигуран да би свих тих 16 људи било међу нама, а они су данас добро. Немојте сутра да мислимо да нам је неко други крив, да нешто нисмо урадили. Ако вам је држава у могућности да уради ово, а ви се распитајте шта је све дрежава урадила, да се обезбеди да се уради 16 трансплатација у све, три недеље и да сви иду онако како треба. Распитајте се где то још има. Ако уложимо све ресурсе, ако имамо тимове који су способни да то све ураде, да помогну људима, дајте да одрадимо и тај предуслов, да би они могли да спасу те животе.
Како је појаснио министар, у питању су млади људи који имају 30, те да су у питању деца.
- Колико патње, колико свега је било до пре неки дан. Они су размишљали да ли ће имати шансу да дочекају Нову Годину, колико је још таквих пацијената овде. Само молим све да размисле, да разговарамо са свима које познајемо и да им објаснимо шта може да се уради и да то није ништа страшно. Још једном свима честитам на успешном раду и сигуран сам да ћете и надаље бити успешни. Желим да усрећите још много пацијената и њихових породица. Честитам и хвала свима - закључио је министар Лончар.
Проблеми са срцем од четрнаесте године
Милан проблеме са срцем има од своје четрнаесте године, али се стање значајно погоршало у последње две године, када је помоћ потражио на Институту за кардиоваскуларне болести. Захваљујући константној бризи лекара и свакодневном, па и целодневном, контакту који су доктори имали са њим и његовом продицом, Милан је сада спреман да се врати кући. Снажан је на ногама и прво што планира да уради јесте да загрли своју децу. Леп живот и још пуно загрљаја омогућила му је несбичност породице донора, али и стручност лекара на Институту, о чему су на конференцији говорили и сами лекари.
Директор Института за Кардиоваскуларне болести "Дедиње" Милован Бојић рекао је да је, заједно са целим тимом лекара, изузетно срећан.
- Почели смо са трансплантационим програмом 1995. године и урадилии смо 26 или 27 трансплантација. Готово три деценије у нашој згради није било трансплантационог програма, али срећом он није нестао из српске медицине, јер је трансплантациони центар УКЦС радио тај посао - истакао је Бојић и додао:
- Ми смо срећни што смо поново укључени у овај програм. И ја сам срећан што сам директор ове установе која је синхронизовано спремно и прецизно урадила ову операцију и сад да нам јаве да овог тренутка треба да урадимо трансплатацију успели бисмо без проблема. Срећни смо да враћамо једног младог човека (34) његовој породици и спремни смо да то радимо и убудуће. Велико хвала министру што је доласком на ову функцију вратио трансплатациони програм код нас. Хвала породици донора и свим потенцијалним донорима. Оно што ја волим да кажем јеста да "Оно што смо урадили за себе одлази са нама, али оно што смо урадили за друге, траје заувек -
Доктор Саша Боровић истакао је да је за једну овакву операцију неопходно 20-30 лекара и сестара. И да би била успешна потребно је да ти људи буду професионалци, али и да постоји довољно опреме и средстава, али и да је најбитније да људи буду свесни да треба да буду донори.
- Најбитније је да постоји свест грађанства да је донација хумани и богоугодни чин - истакао је доктор Боровић, који је и предводио ову операцију.
Конференцији су присуствовали и Миланови родитељи и супруга, који су се овом приликом захвалили министру здравља Златибору Лончару, директоту Института и целокупном тиму који је Милану помогао да се опорави од болести која га мучи последњих 20 година.
Извор: Србија Данас/Телеграф