НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 228 новооболелих, преминуле четири особе: Стижу подстицаји за вакцинацију, држава спрема НАГРАДНУ ИГРУ
Најновији корона пресек у Србији.
У претходна 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 9.331 грађана од којих је 228 новозаражених. На респиратору је 10 пацијената.
Преминула су 4 пацијента.
"РАЖАЊСКЕ ЦРЕПУЉЕ" УПИСАНЕ У НАЦИОНАЛНИ РЕГИСТАР: Ова информација је највише заболела мештане Рујишта, ево због чега! (ВИДЕО)
ОНИ СУ ИЗГУБИЛИ БЛИЗУ ЧЕТИРИ ТОНА КАСИЈА - ГЛАВНИ КРИВАЦ МРАЗ: Ђорђевићи код Тополе једва да имају за џем и ракију (ФОТО)
ЛЕПОТИЦА КОЈА МАМИ ТУРИСТЕ И НОЋУ: Чувар православља усред Кладова - црква Светог великомученика Ђорђа (ВИДЕО/ФОТО)
Држава припрема пакет мера како би подстакла већу вакцинацију, а Влада Србије и Кризни штаб желе пре свега да стимулишу цепљење младих од 18 до 30 година због чега размишљају да од 1. августа уведу наградну игру, бесплатне карте за утакмице и концерте, ваучере за куповину и путовања, али и допунски испитни рок за вакцинисане...
Посебну претњу током новог таласа представља ће чињеница да ће доминантнији бити делта сој који је више од 50 пута заразнији од претходних сојева. На удару тог новог соја биће највише невакцинисани, а то у Србији значи млади од 18 до 30 година пошто је у овој старосној категорији становништва цепљено свега 17,5 одсто људи. Млади се највише крећу па су самим тим и најизложенији ризику од инфекције.
Због тога држава увелико припрема мере како би пре свега младе подстакла да се вакцинишу. Влада Србије и Кризни штаб сачинили су неколико предлога који би требало да стимулишу вакцинацију. Одлуку о томе како ће и на који начин подстаћи цепљење донеће до 1. августа.
- У оптицају је неколико подстицајних мера: наградна игра или лутрија, бесплатне карте за утакмице и концерте, ваучери за куповину и путовања, ски пас за зимовање, допунски испитни рок… До 1. августа Влада и Кризни штаб донеће одлуку и о подстицајним мерама и о вакцинацији трећом дозом - каже извор упућен у договоре.
До 1. августа Влада и Кризни штаб би требало да пресеку да ли би подстицајне мере обухватиле све грађане који се вакцинишу или само младе од 18 до 30 година. Такође се очекује и одлука да ли ће бити стимулисани сви грађани који су се цепили од почетка вакцинације или само грађани који се вакцинишу након 1. августа.
Влада је иначе већ наградила са по 3.000 динара око 2,5 милиона грађана који су се вакцинисали до 31. маја.
У Србији је до сада вакцинисано скоро 49 одсто људи старијих од 16 година, а циљ надлежних је да се стигне до 75 процената имунизованих.
Да се надлежни органи увелико баве овом темом потврдио је и државни секретар Мирсад Ђерлек који је рекао да ће држава ових дана да изађе с пакетом нових мера за стимулацију вакцинисања.
- Евидентно је да ће четврти талас короне бити много јак ако не повећамо проценат вакцинације и зато држава спрема низ мера за стимулацију вакцинације. А кад бих се ја питао увео бих обавезну вакцинацију за све грађане - рекао је Ђерлек.
Вирусолог Миленко Шеклер оцењује да би наградна игра односно лутрија можда имала и највише ефекта као подстицајна мера.
- Видели смо колико се људи пријављује за игру "Узми рачун и победи". Наш народ је склон играма на срећу, а и у свакој улици имамо по две кладионице - апострофира Шеклер.
Вирусолог додаје да би државу организовање лутрије за вакцинисање знатно мање коштало него награђивање сваког имунизованог.
- Држава је наградила са по 3.000 динара 2,5 милиона вакцинисаних грађана до 31. маја и то ју је коштало 7,5 милијарди динара. Ако, рецимо, организује 50 наградних игара током којих ће сваке недеље поделити по 10 награда од million динара, за такву лутрију биће јој потребно 500 милиона динара. Дакле, знатно мање новца, а уверен сам да ће ефекти бити знатно већи јер ће се лутрија одржавати 50 недеља - објашњава Шеклер и додаје да је свака мера добра ако успе да подстакне вакцинацију.
И директор вакциналног пункта на Београдском сајму Зоран Бекић дели мишљење да би наградна игра имала великог ефекта.
- Подсетићу вас да је у Тржном центру "Ушће" првог дана вакцинације када су дељени ваучери за шопинг вакцинисано чак 1.000 људи. Касније је тај број опао на 400-500 вакцинисаних дневно, али је и даље бројка била добра. То је свакако доказ да се може покушати са том мером - оцењује Бекић.