НОВЕ ДРАМАТИЧНЕ ПРОГНОЗЕ ДР КОЧОВИЋА: Србија крајем месеца улази у љубичасту зону корона вируса
Раније прогнозе проф. Кочовића говориле су да би пик овог трећег таласа могао да уследи првих новембарских дана.
Према последњим подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) Србија је закључно са јучерашњим даном имала 21,8 заражених од корона вируса на 100.000 становника, те се налази у својеврсној "жутој зони" (15-30 заражених на 100.000).
НОВЕ МЕРЕ ЗАВИСЕ ИСКЉУЧИВО ОД ОВЕ ТРИ БРОЈКЕ: Шта оне представљају и како се израчунавају?
КРИЗНИ ШТАБ ЗАСЕДА ДАНАС: Ситуација поново постаје озбиљна, могуће и строже мере
ЦРВЕНИ ОБРУЧ ОКО НАШЕ ЗЕМЉЕ: Корона пише нове црне рекорде у региону, да ли Србија затвара границе?!
Међутим, према прогнозама проф. Петра Кочовића, који помоћу математичких формула анализира кретање епидемије корона вируса, питање је дана када ће наша земља ући у "црвену зону" (30-50 заражених на 100.000).
Али, ако мислите да ћемо тада достићи максимум, те да нема горе варијанте, преварили сте се. У црвеној зони бисмо могли да будемо око недељу дана, али се онда не бисмо вратили у већ споменуту жуту, него бисмо отишли у још драматичнију - љубичасту (50 заражених на 100.000 становника).
Математички модели, како је обелоданио проф. Кочовић, показују да би Србија у црвену зону могла да уђе већ за два дана, а да нас за десетак дана, дакле око 25. октобра очекује скок у љубичасти зону.
- По првим показатељима пик овог таласа могао би да буде мањи од претходног. Али - нкад се не зна... За првих 27 дана трећег таласа - разлика је 1.8% када се гледа укупан број реално заражених у односу на пројектован број заражених - што је безначајна разлика - истакао је Кочовић.
Подсетимо, раније прогнозе проф. Кочовића говориле су да би пик овог трећег таласа могао да уследи првих новембарских дана.
- Мој петочлани тим састављен од математичара и програмера прати на дневном нивоу стање у свих 216 дрзава. Користимо Гаусову криву (математички модел који се базира на раду чувеног немачког математичара и физичара Јохана Карла Фридриха Гауса) која се помера на дневном нивоу. Методологија је јединствена, а базира се на вишеструким таласима - објаснио је раније Кочовић.