Од отпада ускоро ГАС И СТРУЈА: У Трстенику настављена реализација једног од највећих еколошких пројеката
Много се очекује и од постројења за процедне воде.
Један од највећих еколошких пројеката у Србији, током првих дана фебруара се реализује надомак Трстеника, а реч је о санацији и рекултивацији несанитарне депоније "Осаоница".
Посао је ушао у другу фазу јер је Министарство заштите животне средине инвестирало чак 66 милиона динара у пројекат који би тоне смећа са безмало седам и по хектара требало да претвори у модерно еко-одлагалиште. Већ је допремљено и савремено постројење за производњу депонијског гаса од ђубрета, па ће Трстеник бити међу првим локалним самоуправама у Србији које ће обезбедити најквалитетније услове за одлагање смећа.
"ПРИЧАЛИ СУ КАКО СУ СРБИ ПРИМИТИВНИ ЉУДОЖДЕРИ - НИСАМ ИМ ВЕРОВАО!" Немац одлучио да промени веру и остане у Србији
"САМОУБИСТВО МИ СЕ ЧИНИЛО КАО ЈЕДИНИ ИЗЛАЗ" Потресна исповест Николе, сина ратног војног инвалида из Ниша који је хтео да се убије због немаштине
"БИЋЕ СТРОГО КАЖЊЕНА!" Докторка из Сокобање прописала мужу ИВЕРМЕКТИН за лечење од короне
- Тренутно се обављају земљани радови на прекривању две трећине дела депоније, а интензивно се гради и санитарна касета - каже председница Општине Милена Турк.
Много се очекује и од постројења за процедне воде које ће се прерађивати захваљујући донацији Амбасаде Швајцарске у Србији од 150.000 евра.
- Атмосферске воде више неће угрожавати Осаонички поток, а сада смо фокусирани на пројекат трансфер-станица за примарну селекцију. Пројекција је да у наредних пет година потпуно затворимо нашу и пређемо на Регионалну депонију у Краљеву - објашњава Милена Турк.
А, трансформација 30 година старе депоније је један од најамбициознијих инфраструктурних пројеката у овом делу Србије. Тренутно се отпад разастире и прекрива грађевинским шутом, па земљом дебљине до 30 центиметара.
- На депонији постоје биотрнови за ослобођене гасове, те систем за одвођење процедних вода, а мерење количине отпада се обавља четири пута годишње - истиче управник Радне јединице “Механизација и хигијена” у ЈКСП “Комстан” Владан Алексић.
Санација и рекултивација је у првој фази подразумевала израду новог платоа за истресање отпада, те инфраструктуру за дегазацију депоније и за процедне воде. Друга фаза значи затварање 65 одсто депонијског простора и израду санитарне касете на трећини укупног простора, у коју ће се отпад одлагати на санитаран начин све до отварања Регионалне депоније у Краљеву. На крају, кроз трећу фазу пројекта, биће обављени изолација тела депоније и њено коначно затварање.
ОДРЖИВОСТ
На несанитарној депонији “Осаоница” годишње се складишти око 10.000 тона комуналног отпада, а уградњом постројења за третман депонијског гаса и процедних вода модуларног типа биће обезбеђена довољна количина електричне енергије за подмиривање потреба у оквиру комплекса санитарне касете.