ОТКРИВЕНО ГДЕ ЈЕ НАЈВЕЋИ РИЗИК ОД КОРОНЕ! Научници анализом пронашли места ''одговорна'' за епидемију
Научници су, користећи податке са мобилних телефона људи, дошли до информације која су места најризичнија за инфекцију корона вирусом.
Где је највећи ризик од инфекције вирусом?
НОВА МЕРА НА ПОМОЛУ: Измене Закона о заразним болестима допринеће борби против короне
КОРОНА У СКУПШТИНИ СРБИЈЕ: Заражена два посланика, који су увек били на седницама
ГРАЂАНИ СРБИЈЕ СУ СИГУРНИ! Наша држава обезбедила 1,8 милиона доза најефикасније вакцине против короне
Користећи се подацима са мобилних телефона једног на три Американца, научници су, пратећи њихова кретања у току пролећа, установили која су места у првом налету пандемије била најризичнија.
Медицински портал statnews.com доноси податке тог новог истраживања, у коме су уз дозволу грађана Америке, научници прегледали њихова кретања у току пролећа и првог таласа пандемије. Према њиховим закључцима, највећи извори заразе били су ресторани, теретане, кафићи, хотели и богомоље. Закључак научника је да, да су се посете тим местима ограничиле како треба, не би било толико случајева заразе.
- Нисмо заправо сазнали ништа ново, у то сумњамо од почетка. Просто, неке активности су ризичније од других - коментарише Амеш Адаља са Џонс Хопкинс центра за здравствену безбедност, који, иако није учествовао у овом истраживању, каже да је то потпуно логичан исход истраживања.
У истраживању су научници пратили кретање 98 милиона људи у мају месецу. Мапирали су најпосећеније локације и одатле према постојећим подацима заражених пратили како се ширила инфекција. Тако су симулирали ширење инфекције у Чикагу, Њујорку и Сан Франциску.
- Резултати нашег истраживања показују да је могуће избећи тако разорне случајеве епидемије. Краткорочна затварања најопаснијих места у погледу инфекције могла су да донесу много боље резултате, а да притом економија не трпи превише - каже Јуре Лесковец са Стенфорда, један од аутора ове студије.
Рецимо, у Чикагу је 10 одсто места одговорно за 85 одсто инфекција, а то су углавном ресторани, фитнес центри и богомоље.
Оно што је још једна битна разлика коју је показало ово истраживање је и да је битно у ком делу града живите.
- Људи у сиромашнијим деловима града купују чешће, а мање. Дакле, чешће иду у радњу, а радње у тим деловима града су мање и лакше се ствара гужва, дакле, дуже се и задржавају унутра. У богатијим насељима, људи у радњу иду ређе, купују на велико и у великим супермаркетима, где је могуће одржати дистанцу - каже даље Лесковец.
Ризик од инфекције повећава се са временом проведеним у затвореном јавномг простору, а научници на основу ове студије кажу да би у таквим, затвореним јавним просторима, требало ограничити рад на 20 одсто укупног капацитета.
- Анализа дешавања из пролећа важна нам је сада, како бисмо могли да боље поставимо ствари - каже Адаља, који је иначе инфектолог. Он се слаже са тим да треба максимално ограничити капацитете затворених јавних простора, као и да треба инсистирати на ношењу маски и држању дистанце.