Славимо Ђурђевдан, празник за све ЗАЉУБЉЕНЕ: Ево шта треба да чините ако имате СИМПАТИЈУ
Нигде у свету се не прославља као у нашој земљи
Ђурђевдан је велики празник који, свако према свом календару, прослављају и православци и католици. Ипак, код Срба је овај дан попримио и неке друге, много старије, предхришчанске обичаје, па се Ђурђевдан заправо нигде у свету не прославља као у нашој земљи!
Прочитајте и:
Обичаји и веровања везана за Ђурђевдан су постојала на овим просторима и пре него што је српски народ примио хришћанство. Свети Ђорђе је "својим празником" само заузео место старословенског божанства плодности - Јарила, па је због тога највећи број обичаја који постоје у Србији веома стар и у вези је са заштитом, здрављем и плодношћу.
На Ђурђевдан треба пожурити и у рано јутро изаћи на поља где се бере цвеће. Ђурђевданско цвеће је: ђурђевак, млечика, маслачак и од њих треба исплести венчиће којима се ките улазна врата на дворишту и кући.
Свети Срби представљени на НЕДОСТОЈАН начин: "Немањићи" тема Сабора СПЦ
Спавалице, лоша вест за вас!
На Ђурђевдан треба поранити и не ваља спавати преко дана! Ако то урадите, ризикујете да вас глава боли преко целе године. Ипак, народ је и за ово смислио противлек. Ако вам се већ деси да данас задремате, онда на Марковдан треба "спавати на истом месту" и бол ће нестати.
Ово се чини да би година и дом били "берићетни", па се у народу каже: "Да буде здравља, плода и рода у дому, пољу, тору и обору". Ови венчићи треба да остану на вратима преко целе године, све до следећег Ђурђевдана.
У неким крајевима Србије се током брања цвећа девојке и младићи "гађају" биљком прилепача. То је коровска биљка, стабло јој је усправно или мало полегло, а листови на врху су лепљиви. Ако вам се допада неки младић или девојка, требало би да баците ову биљку на симпатију, па ако се залепи, то значи да ће се и он или она "залепити за вас".
Ако јутрос нисте поранили, не бригајте! На Ђурђевдан се од леске праве крстићи - једна грана се расцепи ножем, па се кроз њу провуче друга и тако се направи крстић који се ставља на кућу и на њиву, јер се верује да он штити од громова и злих сила.
Још једно дрво данас има посебно значење, а то је граб. Када наиђете на граб у шуми током брања ђурђевка, требало би да се заљуљате на грани, како би се ваша симпатија "грабила" за вас. Поред љуљања, олисталим гранчицама граба момци и девојке ките куће и капије на Ђурђевдан, како би лакше нашли брачног друга.