СРБИЈИ ПРЕТИ НОВИ ВИРУС ЗАРАЗА! Стигло упозорење лекара
Ројеви комараца нападају од раног јутра до касно увече! И из дана у дан све их је више
Екипе за њихово сузбијање су на терену, али прекидају рад са првим капима кише. Уништавање се обавља искључиво са земље, не и из авиона, као што је био случај деценијама уназад. Овакви и слични извештаји се редовно у претходних недељу дана објављују на телевизијама, радио-станицама, новинама...
Грађанима, међутим, не помажу. Додатну бригу представљају упозорења епидемилога да, осим грознице Западног Нила, једине заразе регистроване протеклих година у Србији, није искључена ни појава других врста вируса из околних земаља, које преносе комарци. Појава комараца заражених вирусом Западног Нила ове године срећом није забележена, али се њихова појава, кажу лекари, "очекује током наредна два или три месеца".
ТОПЛИЦОМ ПЛОВИ ЧАМАЦ СА КОЈЕГ СЕ ЧУЈУ САМО ЈЕЦАЈИ! Сања га је сама купила и тражи леш своје мајке
ТЕЖЕ НЕГО У ЕГИПТУ НА 50 СТЕПЕНИ Ево зашто се многима чини да је ЗНАТНО ТОПЛИЈЕ него што температуре показују
УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Ове таблете нису лек! Морате да следите ово упутство
- Овај вирус први пут је регистрован на територији Београда током 2012. године. Од тада се појављује сваке године у периоду од јула до септембра - наводе епидемиолози.
- Незахвално је прогнозирати када ће се јавити ове године, али редовно вршимо анализу ухваћених комараца и у случају појаве вируса биће обавештене све надлежне службе.
Епидемиолог прим. др Радмило Петровић каже да је ова врста вируса већ одомаћена. Код 80 одсто заражених особа не изазива никакве тегобе, док код нешто мање од 20 одсто људи развије симптоме сличне прехлади и грипу.
- Тегобе се појављују од два до 14 дана након убода - објашњава др Петровић.
- То су најчешће малаксалост, слабост, главобоља и дезоријентисаност, који пролазе након неколико дана. Често су тегобе толико благе да многи не знају да су прележали овај вирус, па може да прође потпуно незапажено.
Према речима прим. др Славице Марис, епидемиолога Градског завода за јавно здравље у Београду, код малог броја људи овај вирус може да изазове озбиљне здравствене проблеме, као што су менингитис, енцефалитис или полиомијелитис, који могу да буду смртоносни.
- То се дешава ретко, код једне од 150.000 особа - каже др Марис. - Уколико постоји сумња на ову болест тестовима из крви може да се открије да ли је вирус присутан у организму. Највећи ризик имају пацијенти старији од 60 година који већ имају хронично обољење и чији је имунитет већ оштећен.
Иако је грозница Западног Нила једини регистровани вирус који преносе комарци у Србији, то не значи да промене климе и временских прилика не могу да донесу појаву нових врста зараза.
АЛАРМАНТНО! ЗАБОРАВЉЕНЕ ПОЛНЕ БОЛЕСТИ ШИРЕ СЕ СРБИЈОМ: Отпорне су на лекове, а остављају катастрофалне последице
ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ! Ове лекове СВИ узимају БЕЗ РЕЦЕПТА, а могу бити СМРТОНОСНИ (ФОТО)
- Комарци су преносиоци многих болести, као што су зика и филаријаза - упозорава др Славица Марис. - У Србији смо некада имали маларију, која више није присутна. Међутим, кишни периоди, повећана влажност ваздуха и високе температуре током дужег временског периода у неким случајевима могу да буду узрок појаве нових врста вируса. Вирус денга већ постоји у суседној Хрватској, док је вирус конго откривен у Италији.
Уништавање комараца започето је у уторак и очекује се да ће трајати до 31. октобра. Сузбијање се обавља у свих 17 округа и 99 општина у Србији.