Све о могућој легализацији ЕУТАНАЗИЈЕ У СРБИЈИ: Ко би могао да је тражи и како би изгледао сам ЧИН ПРЕКИДА ЖИВОТА
Добро ћемо се замислити око овог питања
Владина комисија за израду Грађанског законика одлучила је да после две године расправе предложи увођење законске могућности тешко или смртно болеснима да својом или одлуком најближих заврше живот.
Предлог за легализацију потпомогнуте еутаназије у Србији наћи ће се у Нацрту Грађанског законика, што би могло да изазове велике полемике.
- Право на еутаназију, као право физичког лица на сагласни, добровољни и достојанствени прекид живота, може се изузетно остварити ако се испуне прописани хумани, психосоцијални и медицински услови. Злоупотреба права на еутаназију ради прибављања неосноване материјалне или друге користи представља основ за кривичну одговорност - наводи се у члану 86 преднацрта Грађанског законика.
В.д. председника Комисије за израду преднацрта Миодраг Орлић каже да "ако закони гарантују право на достојанствен живот човека, онда би требало да омогуће и право на достојанствен завршетак живота".
- Тешко и неизлечиво оболели имао би могућност да одлучи о престанку агоније и стања које је тешко подношљиво и изазива само муке и сажаљење. Комисија је спремна да преузме одговорност за овакав предлог и очекује да ће у јавној расправи бити озбиљних и јаких аргумената за еутаназију и против ње – истиче Орлић.
Преднацрт Грађанског законика предвиђа да без изричите жеље заинтересоване особе или њеног законског заступника, односно пуномоћника није могуће извршити еутаназију. Али та жеља није довољна. Поред ње, процедура еутаназије подразумева и мишљење медицинских стручњака, психолога и социјалних радника, односно лекарског конзилијума које они достављају суду. Коначну одлуку доносио би суд, а еутаназију би извршавали специјализовани медицински сарадници, истиче за Ратомир Слијепчевић, секретар комисије за израду преднацрта Грађанског законика.
- Медицински сарадници који би извршавали еутаназију пријављивали би се на конкурсу. Нико од њих неће знати да ли је баш он извршио еутаназију. Наиме, у случају активне еутаназије троје медицинских сарадника ће имати инјекцију, а само једна ће бити смртоносна. Такође, у случају пасивне еутаназије троје би искључивало апарат - каже Слијепчевић.
Ако се плашите да ће вас преварити приликом куповине стана, ОВЕ ствари морате да знате!
ЛЕГАЛИЗАЦИЈА ЕУТАНАЗИЈЕ У СРБИЈИ: Оболели од тешких и неизлечивих болести моћи ће да окончају живот достојанствено
Милан Антонијевић, доскорашњи директор YUCOM-a, који се бави заштитом људских и мањинских права, наглашава да је еутаназија предмет јавне расправе у целој Европи.
- Треба свакако ићи за праксом у ЕУ, а досадашње пресуде судова у ЕУ нису спречавале еутаназију. Право на достојанствен завршетак живота у хуманим условима није нешто само по себи негативно, али потребан је адекватан надзор у спровођењу таквог права. Треба имати на уму да је право на живот неотуђиво када се одређује ко и уз чију сагласност има право на достојанствен завршетак живота - подвлачи Антонијевић.
Како каже, и када би се увела еутаназија у Србији, морала би да буде у великој мери ограничена.
Јасно је да би човек сам или уз сагласност породице могао да се одлучи на еутаназију само у случајевима дуготрајне коме или тешке и неизлечиве болести. Дакле, уске су могућности за тако нешто, али без обзира на то, неопходан је адекватан надзор независних стручњака који би обезбедили да се испоштују сви етички принципи и не буде злоупотребе - сматра Антонијевић.
Кад ПРИРОДА узме ствар у своје руке: Натерали смо и ПЧЕЛЕ да праве кошнице од ПЛАСТИКЕ
Није мајка клела сина што се коцкао него што је ишао да се вади
Психолог Зоран Миливојевић противи се легализацији еутаназије.
- Са становишта струке не могу то да прихватим, нарочито када се ради о деци. Такво право би врло лако могло да се злоупотреби, јер је немогуће законом предвидети све животне ситуације које би то омогућиле. Надам се да ће овај предлог изазвати велику расправу у јавности и да ће владина комисија усвојити ставове јавности - подвлачи Миливојевић и додаје да се иза предлога о еутаназији можда крије економски моменат.
Зашто смо толико неопрезни?! Погледајте како је једна Београђанка могла да настрада (ВИДЕО)
НЕЗАПАМЋЕНЕ ПОПЛАВЕ У КНИЋУ: Штета немерљива, борба тек предстоји! (ВИДЕО)
Руководилац Центра за палијативно збрињавање "Бел хоспис" Мијодраг Богићевић истиче да већина особа које су тешко болесне настоји да покуша да живи што нормалније.
- Чини ми се да сам у својој дугогодишњој пракси у већини случајева сретао пацијенте који су се трудили да живе нормално, покушавали су да охрабре и себе и породицу, наравно, постоје тренуци који су јако тешки када пацијенти трпе велику физичку бол, када је стање толико тешко да се преко усана преломи то "боље да ме нема", али већина пацијената не показује склоност ка суициду и окончавању живота - каже Богићевић.