НЕ МОЖЕТЕ НА ПУТ У ГРЧКУ БЕЗ ОВОГ ПАПИРА Решење постоји на граници уколико сте га заборавили, али припазите - ПЛАЋАТЕ ДУПЛО!
Све о зеленом картону за Србе који путују у Грчку кроз Северну Македонију.
Зелени картон, познат и као Међународна карта осигурања возила, је документ који потврђује да ваше возило има валидно осигурање у земљама које су чланице Зелене карте.
Овај документ је обавезан за возаче који путују изван граница своје земље како би осигурали да ће евентуалне штете настале у саобраћајним несрећама бити покривене.
Шта је зелени картон?
Зелени картон, познат и као Међународна карта осигурања возила, представља документ који потврђује да ваше возило има валидно осигурање у земљама које су чланице овог система.
Србија је 2011. године приступила Мултилатералном споразуму (МА), којим се проширује важење осигурања аутоодговорности међу земљама потписницама. Током састанка скупштине Савета бироа зелене карте у Дубровнику у мају 2011. године, представници Удружења осигуравача Србије потписали су овај споразум са представницима 32 национална бироа осигуравача из земаља Европског привредног простора и придружених земаља. Након што је Споразум објављен у Службеном гласнику Европске уније 22.11.2011. године, процес приступања Србији овом систему је завршен, а Споразум је ступио на снагу 01.01.2012. године.
Захваљујући овом Споразуму, моторна возила регистрована у Србији нису обавезна да поседују међународну карту осигурања (зелени картон) при уласку у земље потписнице споразума.
Међутим, земље чланице где није обавезно поседовање зелене карте укључују:
Аустрија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Белгија, Чешка Република, Кипар, Немачка, Данска, Шпанија, Естонија, Француска, Финска, Уједињено Краљевство (укључујући Каналска острва и острво Ман), Грчка, Мађарска, Италија, Ирска, Луксембург, Литванија, Летонија, Малта, Холандија, Португалија, Пољска, Румунија, Шведска, Словачка, Словенија, Хрватска, Швајцарска (укључујући Лихтенштајн), Андора, Норвешка и Исланд.
На основу Споразума о међусобном признавању полиса обавезног осигурања између Србије и Црне Горе, поседовање зелене карте није потребно за улазак у Црну Гору.
Ипак, зелена карта је и даље обавезна за улазак у следеће земље: Русија, Белорусија, Украјина, Молдавија, Турска, Израел, Иран, Северна Македонија, Албанија, Тунис и Мароко. Овај документ можете добити од осигуравајуће куће код које имате закључено обавезно осигурање возила. Према међународној регулативи, зелена карта важи и без печата и остаје валидна све док траје премија вашег обавезног осигурања или док вам не истекне регистрација возила.
Зашто је неопходан за пут у Грчку?
Када путујете из Србије у Грчку аутомобилом, најчешћа рута води преко Северне Македоније. Иако Грчка сама по себи не захтева зелени картон, Северна Македонија захтева овај документ за сва возила која улазе у земљу. То значи да, како бисте несметано прешли границу и наставили путовање до Грчке, морате имати зелени картон.
Како добити зелени картон?
Зелени картон можете добити од ваше осигуравајуће куће у Србији. Већина осигуравајућих кућа нуди овај документ као део или додатак вашем постојећем осигурању возила. Пре него што кренете на пут, проверите са вашом осигуравајућом кућом да ли је ваша полиса осигурања покрива издавање зеленог картона и затражите исти.
ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТА ЗА ИЗДАВАЊЕ ЗЕЛЕНОГ КАРТОНА:
• Полиса обавезног осигурања од ауто-одговорности на увид
• Саобраћајна дозвола
Цена зеленог картона зависи од осигуравајуће куће, а у AMSS износ је углавном свуда исти и то је око 2.000 динара.
Који су ризици ако немате зелени картон?
Ако немате зелени картон приликом уласка у Северну Македонију, можете се суочити са озбиљним проблемима. Без валидног зеленог картона, нећете моћи да уђете у земљу, што може значити непланиране трошкове и одлагање вашег путовања. У неким случајевима, могуће је купити краткорочно осигурање на граници, али је ово обично скупље и захтева додатно време.
Осим зеленог картона, потребно је да имате и важећу возачку дозволу, пасош, као и све потребне документе о возилу. У случају да возите изнајмљено возило, морате имати оригиналне документе из рент-а-цар агенције.
Према информацијама из различитих извора, као што су посетамацдонија.еу и званични сајт британске владе, зелени картон је неопходан за улазак у Северну Македонију, што чини овај документ кључним за безбрижно путовање до Грчке преко ове транзитне руте.
Пре него што кренете на путовање из Србије у Грчку преко Северне Македоније, обавезно обезбедите зелени картон. Овај документ ће вам омогућити несметан прелаз граница и осигурати да ваше путовање протекне без непријатних изненађења.
Шта ако га заборавите?
Ако из било ког разлога нисте успели да га набавите пре него што кренете, можете користити услуге AMSS пословница на граници како бисте избегли непријатности и осигурали да ваше путовање протекне без проблема.
У случају да вам се догоди да кренете на пут, а нисте извадили зелени картон или на самој граници схватите да нисте понели документ са собом, уколико на том граничном прелазу постоји филијала неког осигуравајућег друштва, могуће је купити привремену полису осигурања и добити зелени картон на основу ње.
Међутим, ово додатно осигурање кошта око 20 евра и важи само седам дана. Како многи на одмору остају по десет дана, за ово ћете морати да издвојите око 40 евра, односно око 5.000 динара, и то ће вам и даље бити само привремено решење.
За ваше путовање, добра вест је да на граничним прелазима можете пронаћи додатне услуге које вам могу помоћи:
- AMSS Пословнице: На граничним прелазима можете добити зелени картон ако нисте претходно обезбедили овај документ. Поред тога, у пословницама AMSS доступни су и други документи као што су међународна возачка дозвола и дозвола за управљање туђим возилом у иностранству.
- Шпедитерске Услуге: Ако вам је потребна помоћ у вези са увозом робе, можете користити шпедитерске услуге.
- Послови Осигурања: На граници можете обавити гранично краткорочно осигурање или путно осигурање, уколико сте заборавили да га обезбедите унапред.
- Електронске Услуге: Допуна препаид картица, продаја и допуна електронске наплате путарине „ТАГ“ за ЈП Путева Србије, као и мењачки послови такође су доступни.