ГРЦИ ПООШТРИЛИ ЗАКОН Срби, ово морате да знате пре поласка на пут у Грчку: Једну ствар никако не смете да радите, иначе ћете морати да платите 1500 ЕВРА
Ако планирате путовање аутомобилом из Србије у Грчку, постоји неколико кључних ствари које треба да знате како бисте избегли непријатна изненађења и осигурали безбедно путовање.
Грчка је додатно пооштрила своје законе против пушења, укључујући строге казне за оне који пуше у аутомобилима у присуству деце млађе од 12 година. Овај закон је део ширих напора грчке владе да смањи изложеност пасивном пушењу и заштити јавно здравље.
Уз ове мере, важно је да Срби који планирају путовање аутомобилом у Грчку буду информисани о другим релевантним правилима и прописима како би осигурали безбедно и пријатно путовање.
Пооштрен закон
Грчка је додатно пооштрила своје законе против пушења, укључујући строге казне за оне који пуше у аутомобилима у присуству деце млађе од 12 година. Према новим правилима, возачи и путници који пуше у возилима у којима се налазе деца суочавају се са казном од 1.500 евра. Овај закон је део ширих напора грчке владе да смањи изложеност пасивном пушењу и заштити јавно здравље.
Уз то, забрана пушења се проширује на све затворене јавне просторе, укључујући кафиће, ресторане и барове, чак и ако су покривени тендама или пластичним фолијама. Казне за пословне субјекте који дозвољавају пушење у својим просторима такође су повећане, с прогресивним казнама које могу довести до затварања објекта након вишеструких прекршаја.
Ови кораци део су стратегије која има за циљ стварање генерације непушача, а власти намеравају да деца рођена 2025. године постану прва генерација која неће бити изложена дуванском диму. Иако су реакције на ове мере помешане, многи их виде као неопходне за усклађивање са међународним стандардима и заштиту права непушача у Грчкој.
Шта је још важно за Србе који путују у Грчку колима да знају пре поласка?
За Србе који планирају путовање аутомобилом у Грчку, постоји неколико важних информација које би требало да знају пре поласка. Прво, обавезно је имати важећу возачку дозволу и међународну возачку дозволу ако је ваша дозвола издана ван ЕУ. Вредно је напоменути да се у Грчкој строго кажњава вожња под утицајем алкохола, са лимитом од 0.05% алкохола у крви за возаче приватних возила и 0.02% за професионалне возаче или нове возаче са мање од две године искуства.
Што се тиче ограничења брзине, у насељеним местима је максимална дозвољена брзина 50 км/х, на отвореним путевима 90 км/х, а на аутопутевима 130 км/х. Важно је поштовати ова ограничења јер су казне за прекршаје веома високе.
Срби такође треба да знају да је у Грчкој забрањено пушење у аутомобилима у којима се налазе деца млађа од 12 година, а казне за овај прекршај су високе. Ово правило је део ширих закона о забрани пушења на јавним местима.
У Грчкој је обавезно ношење сигурносних појасева за све путнике у возилу. Коришћење мобилног телефона током вожње је дозвољено само уз употребу хандс-фрее уређаја.
Приликом путовања, препоручује се да возачи увек имају нешто кеша код себе, јер иако већина места прихвата картице, постоје мала места и локалне продавнице које прихватају само готовину. Такође, обавезно је поседовати троугао за упозорење, рефлективни прслук, прву помоћ и апарат за гашење пожара у возилу.
Ако планирате посету грчким острвима, имајте на уму да је препоручљиво унапред резервисати карте за трајект, посебно током летњих месеци када је сезона туристичког врхунца. Такође, вода из славине је сигурна за пиће у већини градова, али на острвима је боље користити флаширану воду због специфичног укуса.
Приликом вожње кроз градове, будите посебно опрезни на пешаке и бициклисте, јер грчки возачи често не поштују пешачке прелазе. Такође, паркирање може бити изазовно у већим градовима и популарним туристичким дестинацијама, па је добро унапред се информисати о могућностима паркирања.
Коначно, Срби који путују у Грчку аутомобилом треба да буду свесни високих температура током лета, посебно у јужним деловима земље, па је важно носити довољно воде и планирати честе паузе током путовања како би се избегла дехидратација.