ВЕЧИТА ДИЛЕМА: Како одредити које је јаје чуваркућа и шта радити са претходним?
Јаје је само по себи симбол живота.
Чуваркућа, јаје које чува укућане од сваке невоље током целе године!
ЗЕМЉА СЕ ОД ОКРУГЛИХ ЛЕДЕНИЦА ПОТПУНО ЗАБЕЛЕЛА! Првомајско невреме задесило Чуруг - падао град величине ораха
Лепа слика Србије стиже из села Јежевица: Малишани бирају украсне травчице и заједно са бакама радују се Васкрсу (ФОТО)
ТРИ НАЈВЕЋЕ ПРОЛЕЋНЕ ДИЛЕМЕ: Шта урадити ако нас угризе змија, стижу ли комарци и како се заштити од свих напасти
Чуваркућа је Васкршње јаје које прво буде обојено на Велики петак. Још се у нашем народу назива “чувар”, “стражар”, “стражник” и за њега се верује да има посебну моћ.
Мада му и само име каже, оно чува укућане и доноси срећу и благостање, тера зле силе и демоне од куће и укућана. Због тога се чува целе године, док се не замени другом чуваркућом.
По правилу се чуваркућа увек боји у црвено и тако симболизује невино проливену Христову крв. Јаје је само по себи симбол живота.
Црвено јаје је универзални симбол ускршњих празника свуда у свету, а мит о постанку света из јаја познат је код многих старих народа, попут Феничана, Вавилонаца, Египћана, Индуса, Јапанаца, Кинеза…
Пиле само изнутра разбија љуску и излази на светлост дана у живот. Такође, Марија Магдалена је цару Тиберију поклонила јаје говорећи му да је Исус васкрсао и тиме указала на нов живот – вечни живот.
Обичај је да се чуваркућа у Васкршње јутро стави у чинију са водом у коју су потопљени и босиљак, здравац и дрен. Том водом умивали би се укућани, нарочито деца, како би били здрави и румени. Обичај је, такође, да се на ускршње јутро деца „помилују“ црвеним јајетом по челу како би била здрава, а овај чин истовремено симболизује крштење.
Стара чуваркућа бацала би се на Велики петак преко крова куће, или би се често закопавала у двориште, поље или виноград јер се веровало да штити усеве од града и штеточина. Неко је баца и у реку, да однесе сва зла и несреће које су пале на њега, уместо на кућу коју је сачувао.
С доласком хришћанства јаје није остало само симбол поновног рађања природе већ је постало и симбол поновног рађања човека. Прво обојено ускршње јаје ставља се на почасно место у кући, а зове се чуваркућа или страшник. За њега се верује да штити кућу И имање, а некада је био обичај да га, кад наиђе невреме, домаћин изнесе на двориште како би невреме заобишло имање.
Чуваркућа се чува до наредног Ускрса, а сматра се великом несрећом ако се разбије.