"НИСАМ МОГЛА ДА КОНТРОЛИШЕМ ПОКРЕТЕ И НИСАМ ЧУЛА ЉУДЕ ОКО СЕБЕ": Девојка која је у Србији прележала вирус Западног Нила
Сандра каже да су је мишићи болели као да је проводила по цео дан у теретани
Сандра Ђорђевић (27) је пре три године била весела девојка из Панчева која се није претерано оптерећивала ако је заболи глава или се закашље. Било је то оно срећније време пре короне када кашаљ и температура углавном нису значили ништа озбиљно. Нажалост, оно што је почело као обична прехлада ускоро ће је одвести на Инфективну клинику.
ДАМЕ И ГОСПОДО, ГОТОВО ЈЕ СА КИШОМ, ВРАЋА НАМ СЕ СУНЦЕ: Рхмз издао изгледе времена до краја месеца
ЗАШТО СЕ СВЕШТЕНИКУ ЉУБИ РУКА? Многи верници поштују ову норму, али мало њих зна шта то заиста значи
КОЛИКО ЈЕ ДЕЦЕ ДОСАД ВАКЦИНИСАНО У СРБИЈИ: Да ли су имали реакцију на цепиво и како делта сој утиче на најмлађе
- Две недеље сам себи говорила да ми није ништа. Први симптом је био чудан. Нисам могла да се разбудим, спавала сам неколико пута дневно. Ноге су ускоро почеле несносно да ме боле, нисам могла да стојим. Рекла сам себи – ма није то ништа, уморна сам од посла. Управо на послу сам и приметила да се дешава нешто чудно и да морам да идем код лекара – прича млада Панчевка.
- Док сам радила приметила сам да ми мозак није повезан са рукама, да не могу да контролишем покрете. Почела је нека измаглица, слушала сам људе око себе али нисам могла да разазнам шта чујем. Не знам како тачно то да објасним, али јако чудан осећај. Онда сам измерила температуру, закуцала се на 37,4 и није падала. Тада сам отишла на Инфективно одељење - наставља причу девојка.
Ноге су јој биле тешке. Каже да су је мишићи болели као да је проводила по цео дан у теретани.
- Лекари су поставили дијагнозу вируса Западног Нила о којем нисам знала баш ништа. Мислила сам, као што људи вероватно увек мисле, да то неће снаћи мене. Имала сам срећу што ми је мама здравствени радник и што сам имала поверења у лекаре - каже Ђорђевићева.
Свесна је, каже, да је имала много среће.
- Када сам стигла код лекара моји симптоми су се већ некако стабилизовали, постало ми је јасно да имам блажу клиничку слику и добро опште стање организма па се нисам много уплашила али требало ми је две пуне недеље да се опоравим. Отворила сам боловање а борба са болешћу је све укупно трајала преко месец дана - објашњава девојка.
Не зна никог другог ко је оболео нити има икакву идеју како се заразила, она иако болесна није вирус пренела ником другом.
После Западног Нила стиже и корона
- Прележала сам вирус Западног Нила али када је у Србији корона кренула није ми било свеједно. Била сам страшно анксиозна. Не због тога што сам прележала неки опасан вирус, више због чињенице да се о корони не зна ништа, да смо затворени, а и мајка ми је била здравствени радник у то време, након тога је дала отказ - завршава своју причу девојка која се уз благоверемену негу са вирусом изборила на време.
Добила је вирус у тренутку када га је у Србији било највише
Пре три године вирус Западног Нила у Србији је био најраспрострањенији а у једном тренутку забележено је 400 заражених, углавном на левој обали Дунава.
Према речима Милице Рајковић, руководиоца службе лабораторијских испитивања, разлога за панику нема.
- Код око 80 одсто аражених особа инфекција протиче асимптоматски. Око 20 одсто инфицираних особа има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, ређе се јавља оток лимфних жлезда. Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике са знацима упале мозга (енцефалитис) или упале можданица и кичмене мождине (менингитис).
Мере превенције:
– Најефикаснији начин превенције је спречити убод комарца.
– Избегавати излагање комарцима у време њихове највеће активности, у сумрак и зору.
– Избегавати подручја са великим бројем инсеката (шуме, мочваре и др.).
– Приликом боравка у природи и на отвореном користити средства (репеленте) која одбијају инсекте, на откривеним деловима тела.
– Носити одећу која покрива руке и ноге.
– У циљу смањења броја комараца у затвореном простору користити заштитне мреже на прозорима и заштитна средства (препарате) у виду таблета, течности и слично.
– Смањење броја комараца на отвореном, где се ради, игра или борави, постиже се исушивањем извора стајаће воде која је потребна за све фазе развоја комараца и елиминисањем места на која се склањају комарци (на тај начин смањује се број места на која комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба испразнити воду из посуда за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, канти, буради, лименки, украсних базена и др. Уклонити одбачене гуме и друге предмете у којима може да се накупља стајаћа вода.
– Спровођење систематског сузбијања ларви и одраслих форми комараца од стране овлашћених стручних служби.
– Житељи Београда сваког радног дана од 7 до 15 часова могу да пријаве локације на којима примете повећано присуство комараца позивом на бесплатни број телефона 0800-000-807, или путем електронске поште на адресу: ekologija@gradskacistoca.rs