СРБИЈА - ИНДУСТРИЈСКА СИЛА: У све више градова "ничу" нове фабрике - Вучић их отворио више од 180
Србија је уложила доста за изградњу фабрика, поготово током пандемије корона вируса, што је само додатни показатељ да је Србија економски јака и способна да и током кризе инвестира у свој развитак.
Пре 2012. године, српска индустрија је нагло ослабила и производња је опала. Није било улагања, а готово да страних инвестиција није ни било. Након промене власти, Србија бележи поновни раст индустријске производње и тако је остало до дана данашњег.
Председник Србије Александар Вучић има чиме да се похвали када је реч о отварању фабрика и запошљавању људи. Наиме само до 2019. године отворио је више од 180 фабричких погона, а како је рекао у једном од интервјуа, волео би да изгради још минимум 100.
Важно је за живот људи имати фабрике у мањим градовима, јер на тај начин ти градови живе, будући да становници имају прилику за запослење. Вучић је током свог мандата улагао много труда и рада да Србија постане индустријски гигант. Уложене су милијарде евра у нове фабричке погоне, много њих је обновљено, а у свакој отвореној било је нових радних места, што је додатно допринело ојачању српске економије.
Зашто је важно да се улаже у изградњу фабрика и да се доводе страни инвеститори?
Јако је важно да компаније великим кредибилитетом долазе у Србију, јер с једне стране, потврђују сву кредибилност Србије као инвестиционе дестинације, с друге стране шаље се порука и неким другим, такође, успешним и добрим инвеститорима да будућност за свој посао препознају и нађу у Србији.
Стране инвестиције су нам важне и због тога што оне повећавају запосленост. Оне директно утичу на повећање извоза, у неким случајевима оне омогућавају долазак те напредне технологије, као и промоцију те неке боље пословне културе од оне која постоји у Србији. О негативним ефектима страних инвестиција у Србији скоро да се не говори. Народна банка Србије чак је изнела и процену према којој је у 2018. години прилив по том основу био већи од три милијарде евра. Више од свих земаља региона заједно. То је највећи ниво још од 2006. године, када је у Србију стигло три милијарде евра.
Србија је одувек имала повољне услове за развој многих грана индустрије, што се најбоље огледа у успешној прехрамбеној индустрији, која је одувек била једна од најуспешнијих делатности у земљи.
Одличан пример једне од успешних фабрика - у Бросе-у раде Панчевци, Београђани, а долазе из централне Србије: "Просечна плата је овде већа"
- За мење од годину дана овде смо за више од 300 запослених. Верујемо да ће извоз бити огроман када се све заврши до 2025. године. Ово је велика ствар за Панчево, Београд, Банат... Људи ће овде имати изванредан посао - рекао је председник Србије Александар Вучић приликом отварања фабрике 14. октобра ове године.
Како је истакао Вучић, Бросе је "једна од најбољих компанија које смо успели да доведемо да инвестирају у Србији, као и да ће у њој радити 1.100 људи са платама вишеструко већим од просека у нашој земљи".
- Како Бросе изгледа, то је невероватно шта раде, изгледа надреално - истакао је.
Казао је да ће 41 одсто запослених бити инжењери, а чак 46 одсто њих са високом стручном спремом, као и да ће Бросе највише људи запослити из Панчева, Београда и других градова.
Председник је рекао да ће та фабрика бити важна за даљи развој Панчева и додао да је потребно да се изгади део обилазнице око Београда и до Панчева. Казао је да треба изградити део обилазнице од Бубањ Потока до Винче, где ће бити изграђен нови мост на Дунаву, и затим до Панчева.
Пуштање производне линије на којој ће се израђивати електричне пумпе за уље планирано је за почетак 2022. године.
Развијене индустрије у Србији:
Последњих година сектор дрвне индустрије и индустрије намештаја у Србији, бележи тренд раста. По неким подацима у односу на 2018. годину, у 2019. години производња намештаја била је већа за 6,3 одсто, а извоз намештаја за 12 одсто. Дрвна индустрија, због тога, примећена је као велики потенцијал наше државе. Тренд наставља да расте, а многе српске компаније из ове индустрије неки су од највећих извозника у нашој држави.
Прехрамбена индустрија је индустрија која је одувијек била доминантна на нашим просторима. Разлог томе је, наравно, чињеница да Србија има готово идеалне услове за гајење различитих култура воћа, поврћа и житарица. Земљиште је врло плодоносно, захваљујући чему настају и производи високог квалитета. Поред одличне базе за производњу, Србија се може похвалити и технолошки напредном прозводњом. Храна произведена у Србији извози се широм света, и продаје се у најпознатијим ланцима прехрамбених производа.
Текстилна индустрија у Србији сектор је са дугом традицијом. Наши најпознатији центри текстилне индустрије су Параћин, Лесковац, Грделица, Вучје, Пирот, Параћин, Суботица, Ниш и Врање. У овим центрима налазе се производње вунених тканина и памука, производња тепиха, као и одјеће и доњег веша. Производи текстилне индустрије Србије, дуги низ година су једна од главних извозних потенцијала, који нуди висококвалитетне производе по врло конкурентним ценама.
Србија је богата енергетским изворима, међу којима се посебно истиче водена снага. У време када се све више говори о важности неисцрпних обновљивих извора енергије, можемо с поносом нагласити природни потенцијал водених ресурса Србије. Највећи хидроенергетски потенцијал имају реке Дрина, Дунав и Морава. У зависности од хидролошке ситуације у Србији, хидроелектране у нашој држави производе и до 25% укупне електричне енергије годишње.