Милован Дрецун не искључује НОВИ ПОГРОМ: Ово је РАЗЛОГ
Данас се обележава 13. годишњица погрома Срба са КиМ
Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун оценио је данас у разговору за портал SrbijaDanas.com да је ситуација на Космету стабилнија, те да не прети опасност од новог масовног погрома, иако, напомиње, никад се не може искључити.
СЕТИМО СЕ ПАЛИХ ЖРТАВА: Данас је тачно 13 година од ПОГРОМА над Србима на Косову и Метохији!
- Нема услова да Албанци поново крену у неки масовнији погром, мада никада не може да се искључи, тим више што се приближава подизање првих оптужница специјалном суду - рекао је у изјави за наш портал.
Он је поводом 13. годишњице од мартовског погрома, када је са Косова и Метохије протерано више од 4.000 Срба, казао да је наш народ у бољем положају, те да је сада "ситуација у значајној мери стабилизована". Томе, тврди, доприносе такозвано међународно присуство, са једне стране, и учешће Срба у власти и полицијској служби, са друге.
ЂУРИЋ: 17. март црним словима уписан у историју српског народа
- Сад већ имамо изграђен и стабилнији систем који обезбеђује бар основну безбедност Србима на КиМ. Међународно присуство ради бар делимично свој посао у том смислу да, ето, не дозвољавају да се деси неки масовнији погром, али другим методама притиска попут прекида дијалога у Бриселу, затим, отимања и државне и приватне српске имовине, као и имовине Српске православне цркве, Албанци не одустају од тога да Космет претворе у етнички чисту територију - рекао је истичући уверење да стање "није ни издалека онакаво какво би требало да буде".
Дрецун је подсетио да има скоро 250.000 протераних који не могу да се врате, оцењујући да је Косово, вероватно, јединствен случај у савременом свету да су градови на једном делу територије потпуно етнички очишћени од неког народа.
ТАЧИ СЕ СЕТИО ШТА ЈЕ СРАМ?! Стидим се мартовског погрома!
- Овог пута од српског. А онда неко на западу даје изјаве о некаквом великом напретку - казао је он напомињучи да је и "кретање по Космету увек ризично", те да је застрашивање верника честа појава за време празника и приликом посете светињама.
Ипак, сматра да су "јачање међународних капацитета Србије и њеног утицаја на Брисел и Вашингтон" гарант сигурности Косоваца.