Од септембра ДВА ЧАСА ВИШЕ: Гимназијалци добијају НОВЕ ПРЕДМЕТЕ, бира се између понуђених ШЕСТ
Министарство просвете најавило даље промене
Садашње осмаке који упишу гимназију од септембра очекују још два обавезна изборна програма, а самим тим и два часа недељно више.
Прочитајте и:
Министарство просвете завршило је нови План и програм наставе и учења за опште средње образовање, према коме се уводе изборни предмети. Тако ће будући ученици првог разреда, поред постојећих изборних предмета (грађанско васпитање или верска настава и други страни језик), у септембру бирати још два од шест понуђених програма.
Како објашњава Биљана Стојановић из Министарства просвете, прва опција је "језик, медији и култура", кроз који ће учити да креирају информације, да разумеју прочитано у медијима, да сарађују, комуницирају и решавају проблеме.
Изборни програми за 1. и 2. разред гимназије (шест програма, два часа недељно)
- 1. Језик, медији и комуникација (учење креирања информација, разумевања прочитаног, подстицање сарадње, комуникације, решавања проблема)
- 2. Појединац, група, друштво (упознавање са људским правима и институцијама, оспособљавање за критичко мишљење, друштвену одговорност)
- 3. Здравље и спорт (препознавање значаја телесног вежбања, одговорно понашање према здрављу)
- 4. Образовање за одрживи развој (препознавање економских, еколошких и социјалних проблема друштва, проналажење решења, развој компетенција за одговорно учешће у демократском друштву)
- 5. Примењене науке (оспособљавање за разумевање и примену знања, законитости и принципа физике, биологије и хемије у свакодневном животу)
- 6. Уметност и дизајн (развијање креативности, интелигенције, развијање естетике и компетенције за предузимљивост и оријентацију ка предузетништву)
Ученици који воле психологију, социологију и историју могу да се определе за програм "појединац, група и друштво", где ће се упознавати са људским правима и институцијама и оспособљавати се да развијају критичко мишљење, да буду друштвено одговорни... "Здравље и спорт" је трећи програм који ђаци могу да изаберу, а циљ је да препознају значај телесног вежбања, као и да се одговорно понашају према свом здрављу.
- Кроз програм "образовање за одрживи развој" ученици ће се припремати да уоче и препознају економске, еколошке и социјалне проблеме друштва, да проналазе решења за превазилажење проблема, а настава овог програма доприноси развоју компетенције за одговорно учешће у демократском друштву - истиче Биљана Стојановић.
Прелиставање дневних новина за 25. фебруар 2018. године
С друге стране, према њеним речима, програм "примењене науке" би децу требало да оспособи за разумевање и примену знања из физике, биологије и хемије у свакодневном животу. Љубитељи ликовног, српског, музичког и историје могли би да изаберу програм "уметност и дизајн".
Изборни програми за 3. и 4. разред (девет програма, два часа недељно)
- 1. Образовање за одржив развој
- 2. Уметност и дизајн
- 3. Примењене науке 1 - за усмерење ка медицинским наукама
- 4. Примењене науке 2 - за усмерење ка техничким наукама
- 5. Основи геополитике
- 6. Економија и бизнис
- 7. Религије и цивилизација
- 8. Методологија научног истраживања
- 9. Савремене технологије.
- Од ових шест програма школе ће, у складу са исказаним интересовањима ученика и кадровским потенцијалима, изабрати четири програма која ће чинити листу изборних програма школе. Ученици ће од та четири бирати два која ће учити током првог разреда. У другом разреду могу да наставе исте предмете, а могу и да изаберу два нова програма - каже Стојановићева.
Она објашњава да је реч о програмима који су спој више предмета и који су креирани тако да допринесу развоју вештина неопходних за живот и рад у 21. веку. Када заврше другу годину, ученици ће бирати нове програме које ће учити у 3. и 4. разреду. Тада ће имати нове опције: "образовање за одрживи развој", "уметност и дизајн", "примењене науке" 1 - усмерене ка медицинским наукама, примењене науке 2 - усмерене ка техничким наукама, "основи геополитике", "економија и бизнис", "религија и цивилизација", "методологија научног истраживања" и "савремене технологије".
Новине би од септембра требало да буду уведене за ученике првог разреда, а у наредне три године и за други, трећи и четврти разред.