Пре 15 година у тренутку је СВЕ СТАЛО: Убиство Зорана Ђинђића као мрачан део српске историје
Политичка позадина убиства Зорана Ђинђица још није откривена
Од убиства премијера Зорана Ђинђића данас се навршава 15 година. Убијен је 12. марта 2003. године.
Као извршиоци одмах су осумњичени припадници земунског криминалног клана, а уведено је ванредно стање, које је трајало до 22. априла.
Прочитајте и:
У полицијској акцији "Сабља", ухапшено је 11.665 особа, међу којима је било партијских функционера, високих војних официра, носилаца правосудних функција и естрадних звезда, а неки од њих су провели одређено време у притвору.
Осумњичени као главни у организовању убиства премијера били су некадашњи командант распуштене Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија и припадници земунског клана који су убијени у полицијској акцији, Душан Спасојевић Шиптар и Миле Луковић Кум.
У "Сабљи" је ухапшен непосредни извршилац убиства Звездан Јовановић.
Августа 2003. подигнута је оптужница против 44 особе за учешће у организовању убиства, суђење је трајало од децембра 2003. година, а маја 2007. године проглашени су кривим и осуђени на вишегодишње затворске казне.
Легија се скривао 14 месеци, предао се маја 2004. године и осуђен на 40 година затвора, колико је добио и Јовановић.
Политичка позадина убиства Зорана Ђинђица још није откривена.
Ђинђићева влада се снажно залагала за сарадњу с Хашким трибуналом за ратне злочине и за време те владе ухапшено је и том суду изручено неколико оптуженика, међу којима и бивши председник Србије и СРЈ Слободан Милошевић.
Ђинђић је рођен 1. августа 1952. у Босанском Шамцу. Био је доктор филозофије и један од оснивача и дугогодишњи председник Демократске странке.
Функцију градоначелника Београда обављао је 1997. године, а председника Владе Србије од 2001. до убиства 2003. године.
Предводио је ДОС који је чинило 18 странака. Та коалиција победила је на парламентарним изборима децембра 2000. године, и затим јануара 2001. постао премијер Србије.