Амерички сенатори послали ЈАСНЕ ПОРУКЕ након састанка са Вучићем: Приштини се поручено неће допасти! (ФОТО)
Сенатор Рон Џонсон је рекао да је састанак са Вучићем био добар, и да су он и његов колега дошли како би пружили подршку и српском и албанском народу.
За нас је од кључног значаја питање Косова и Метохије, а разговарали смо и о билатералним односима, рекао је председник Србије Александар Вучић након састанка са америчким сенаторима Роном Џонсоном и Крисом Марфијем.
Он је навео да је изнео став да Србија жели укидање такси које је увела Приштина, и да је Србија за дијалог. Додао је да је "захвалан обојици сенатора на њиховом ангажману у овом региону и њиховој жељи да се на овим просторима сачува мир".
- Београд спреман на сваки разговор, јер је он лековит. Поправљање односа између Срба и Албанаца и успостављање трајног мира било од огромне користи за Србе и Албанце, као и све народе који живе у региону - навео је Вучић.
Сенатор Рон Џонсон је рекао да је састанак са Вучићем био добар, и да су он и његов колега дошли како би пружили подршку и српском и албанском народу.
- Србија иде напред, то ценимо, и то желимо да охрабримо. Добри односи Србије и (тзв.) Косова морају да постоје, како би обе нације ишле напред - рекао је Џонсон.
ЦЕНЕ ЗА ГРЧКУ СЕ ПРЕПОЛОВИЛЕ, ТЕМПЕРАТУРЕ ИСТЕ! Најбоља шанса за летовање управо САДА!
СВЕ ЈЕ ЈАСНО У ГРУПИ И: Познато је са ким ће Србија играти у четвртфиналу! (ВИДЕО)
КИНЕЗ РАЗБЕСНЕО САЛЕТА: Новинар ИСПРОВОЦИРАО селектора Србије! Добио је МОЋАН одговор!
Навео је да желе да подрже дијалог, и да нема решења да нешто негде не буде дато, а негде одузето.
- САД пријатељ српског народа, и желимо да учинимо све што можемо да подржимо дијалог и оба народа у њиховим преговорима, у којима се мора нешто дати и нешто добити. Вероватно неће сви бити једнако задовољни, али кад договор буде постигнут, потенцијал и бенефит обе нације биће много бољи - рекао је Џонсон.
Сенатор Марфи је такође поновио подршку Србији, рекавши да је било речи и о инвестицијама, али и о сарадњи на пољу безбедности. Навео је и да је за решење косовског питања потребан велики компромис и да оно може бити решено само уз жртвовање обе стране. Он је казао и да очекује да ће након парламентарних избора на КиМ, Албанци учинити кораке како би дијалог бити настављен.
- САД су уз Србију и желе јаче партнерство са њом - рекао је Марфи, истакавши да се нада да ће у том смислу утицати и на председника САД Доналда Трампа али и "на наше колеге да дођу у Србију и увере се у напредак".
Казао је и да су и демократе и републиканци у америчком Конгресу уз Србију, и да желе партнерство са њом.
- Најбољи начин да унапредимо наше економско партнерство је да будемо сигурни да ћемо наставити пут Србије ка ЕУ, а главно средство за то је дијалог - рекао је Марфи.
На питање о притисцима из САД, сенатор Џонсон је рекао да није реч о притисцима, већ о подршци.
- Подржаћемо оно што се обе стране буду договориле - навео је он.
Вучић је на то рекао да без компромиса Србија неће признати независност Косова.
- Србија може да разговара о свему, само ако дође до компромисног решења, а ако нема компромисног решења, ми не можемо да признамо независност Косова - прецизирао је он.
Навео је и да позиција Србије није нимало лака и да Албанци очекују да добију потврду онога "што већ мисле да су сасвим добили".
- И ни на шта мање не желе да пристану, јер не желе да разумеју да никада неће бити консолидована држава, нити било шта без Србије - рекао је он, уз опаску да је јасно да ће највећи притисак увек бити на Србији, али и да није у питању "само САД, већ и ЕУ и други".
Како је казао, "само ми се правимо блесави, понекад, па као не знамо о чему се ради и каква нам је позиција, шта се десило 2008, 1999, 2010. када су, захваљујући нашим глупостима у Међународном суду правде донели одлуку да је једнострано прогалшена независност Приштине легитимна".
- Може да нас мучи ко год хоће, а то ови сенатори не раде. То су људи који су пријатељски настројени према нама, али не може сенатор Џонсон бити Србин и рећи да не признаје Косово, када је његова земља то учинила - рекао је он.
На питање да ли је питање разграничења као једно од могућих решења или део решења до којег би дошле обе стране, и даље опција за САД, сенатор Џонсон није директно одговорио.
- Болтон је јасно рекао да желимо Србији и (тзв.) Косову да дамо простор какав ће споразум имати. На крају процеса ми ћемо подржати тај споразум, посебно када га постигну две стране, јер је у корист интереса обеју нација да се постигне - објаснио је он.
Како је казао, "желимо компромисан договор, али то решење не може да буде испуњење циљева једне стране, а да српска страна не добије ништа".
- То би требало да буде договор у којем би и једна и друга страна подједнако изгубиле, да би обе стране поједнако добиле. То је једини начин како договор може да се постигне - истакао је Вучић.
ВУЧИЋ НАКОН САСТАНКА СА АМЕРИЧКИМ СЕНАТОРИМА: Очекујем укидање такси!
ОН ЈЕ ГЛАВНИ ЛОБИСТА ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Најмоћнији Албанац у Америци ВУЧЕ КОНЦЕ ЗЛА, главни коловођа ЦЕЛЕ БУЛУМЕНТЕ
ПРОЗРЕО ЈЕ ОДВРАТНУ УЦЕНУ! Амери спремају УДАР НА РУСИЈУ преко ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ, ево шта је ГЛАВНИ АДУТ
Говорећи о односима Србије и САД, он је казао да је интерес Србије интензивирати политички дијалог на високом нивоу, и да је потребно да односи две земље буду партнерски, као и да је су у последње време односи у многим областима значајно унапређени, "мада има још простора за њихово побољшавање". Пренео је и да се сенаторима захвалио на подршци Србији у остваривању пуноправног чланства у ЕУ.
- Имали смо одређене теме, о конкретној сарадњи, и верујемо да ће ту бити отварања неких нових поглавља и тема - рекао је Вучић.
Он је указао да добру војно-економску и цивилну сарадњу, посебно са Охајом, додајући да та сарадња може да буде још боља. Пренео је и да су сенатори указали да су задовољни економијом у Србији, али и да би желели да се одређене области у владавини права измене на боље. Такође, најавио је и да ће бити обележена 75. годишњица операције Халијард. Састанку у згради Председништва присуствовали су и министар спољних послова Србије Ивица Дачић и амбасадор САД у Србији Кајл Скот.
Пре доласка у Београд, Марфи и Џонсон посетили су Приштину, где су се, према писању тамошњих медија, заложили да се одблокира дијалог Београда и Приштине, и оценили да је дијалог кључан за будућност целог Западног Балкана. Такође, из Приштине су поручили да договор с Београдом подразумева решавање "тешких питања", и да је за то потребно жртвовање и напоран рад.
БОНУС ВИДЕО: Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)