ХОЋЕТЕ ДА РУДАРИТЕ КРИПТОВАЛУТЕ у СРБИЈИ? Ево колика је зарада и зашто је важан север КиМ
Србија је пета земља у свету по интересовању за дигитални новац
Ако одлучите да се бавите рударењем криптовалута у Србији тренутно би од "копања" етереума, који је један од најпопуларнијих дигиталних новчића после биткоина, могли месечно да зарадите 80 евра.
ДУБРОВНИК ДИЖЕ РУКЕ ОД ТУРИЗМА? Тек сад им је синуло! ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА готово никаква - "СПРЕМНИ СМО ЗА НАЈГОРЕ"
КОРОНА ВИРУС ИЗЈЕДА СВЕТСКУ ЕКОНОМИЈУ: Забележен рекордан пад у ЕУ и САД, свет ће тек ОСЕТИТИ ПОСЛЕДИЦЕ
ЦРНОГОРЦИ НЕ ЗНАЈУ ШТА ЋЕ ОД СЕБЕ! Град у ЈЕКУ СЕЗОНЕ претворен у пустару: Туристима спуштају цене ко луди!
С обзиром на то да је највећи трошак, после набавке опреме, заправо рачун за струју, сасвим логично делује "бизнис идеја" Срба и Албанаца са севера Косова да рударе биткоин баш у северном делу Косовске Митровице где Срби већ неко време не плаћају струју властима у Приштини.
Кад је реч о рударењу криптовалута у Србији познаваоци тврде да од овог посла може фино да се заради, али да треба бити спреман на озбиљан ризик који носи свакодневна и то значајна флуктуација цена биткоина, етереума и осталих дигиталних валута.
- Све највише занима да ли се и колико исплати рударити криптовалуте, али одговор није тако једноставан, јер опрема не "копа" динаре и евре, већ криптовалуту коју можете конвертовати за новац. Као што знамо, цене криптовалута могу веома да варирају из дана у дан - објашњава Гаврило Јејина, стручњак за криптовалуте.
Он каже да би месечни профит "крипторудара" у Србији, на пример ако се одлучите за рударење етереума који је веома популаран у нашој земљи, тренутно могао да износи око 9.500 динара. Ту није укључена почетна инвестиција у опрему која може да се купи по цени од 800 евра (половна) до 1.900 евра колика је цена новог "мининг рига" са 8 графичких картица и свом додатном опремом.
Са оваквом опремом трошићете око 8.000 динара месечно на струју, а у том периоду можете да "изрударите" око пола Ethereuma (0,5 ETH). Према тренутној цени ове криптовалуте, то износи око 17.800 динара. Дакле, сваког месеца били бисте у плусу за нешто више од 80 евра.
- Већина рудара не продаје криптовалуте на крају сваког месеца, већ прави залихе и чекају да цена порасте како би максимизовали свој профит. Ethereum (ETH) је у једном тренутку достигао цену од скоро 1.200 евра (у јануару 2018.), а цена му је од настанка 2013. године скочила за 9.000 процената - подсећа Гаврило.
Изаберите валуту, одредите буџет
Када крећете у бизнис "рударења" криптовалута најпре би требало да се одлучите за једну валуту и да одредите колико средстава можете да уложите. Такође, морате да обезбедите и простор за опрему, и то не само на основу тога колико ће физичког простора заузети, већ и колико ће бити топлоте у просторији и колико ће бити бучно. Гаврило Јејина тврди да "не желите да спавате у просторији у којој ваши рачунари раде 24 сата дневно".
Минимум простора могао би да буде шпајз са прозором, али је препоручљиво да опрема буде што даље од вас. Типичан пример је неискоришћена гаража, с тим што просторија мора имати добру вентилацију и приступ интернету.
- Треба истражити и добро познавати пројекат у који се улаже (биткоин, етереум, монеро), јер су касније промене тешке или скоро немогуће - наглашава Јејина.
Он каже да се, на пример, за рударење биткоина користе АСИЦ уређаји, а за рударење етереума и монера графичке картице, и то оне које се налазе и у гејминг рачунарима. С обзиром на то да монеро и етереум имају различите алгоритме за рударење захтевају и различите картице.
- Битно је добро размислити о буџету и уложити само оно што сте спремни да изгубите. Овај принцип је везан за сваку врсту улагања у којој постоји ризик, а ризик је посебно изражен у свету криптовалута - истиче он.
Постоји више начина рударења криптовалута, а све је засновано на процесорској снази и оптимизованости опреме. У Србији је веома популарно рударење етереума, а принцип је сличан и за остале криптовалуте. Како каже Гаврило Јејина, Србија је према неким истраживањима пета држава у свету по интересовању за ову криптовалуту.
- Графичке картице за рударење етереума се типично повезују у нешто што се у жаргону назива риг. Риг је, у суштини, само рачунар са великим бројем графичких картица, тако да је потребно познавање склапања рачунара уколико се одлучите да сами правите свој риг - објашњава Гаврило уз напомену да постоји мноштво туторијала на Јутјубу на ову тему, а можете купити и готов риг или ангажовати некога да то уради уместо вас.
ГРЧКА ОТВОРИЛА ЛУКЕ: Слободно за бродове први пут од почетка пандемије
ТИКТОК "ОДУВАО" ТРАМПА: Намеравамо да останемо у Америци још дуго
Престижни словеначки часопис "Дело" О РАЗВОЈУ СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ: "Балканска држава која је пуна градилишта"
МОРАТЕ ДА УГАСИТЕ БИЗНИС ЗБОГ КОРОНЕ: Три савета стручњака шта да радите ако се то деси
Нови тренд БОГАТИХ АМЕРА: Масовно купују ПАСОШЕ ДРУГИХ ЗЕМАЉА, мотив за ово је забрињавајући (ВИДЕО)