СУТРА ПРЕСУДА У ПРЕДМЕТУ "ДРЖАВНИ УДАР": Суд у Подгорици донеће првостепену пресуду оптуженима за тероризам
Подгорички суд сутра изриче првостепену пресуду у предмету "Државни удар".
Пресуда која ће сутра бити изрежена оптужеинима за покушај тероризма на дан парламентарних избора није коначна и против ње ће као редовни лек моћи да се поднесе жалба, изјавио је адвокат Никола Мартиновић. Мартиновић је Радију Црне Горе казао да није захвално говорити о томе какве казне могу бити изречене оптуженима за покушај тероризма на дан избора 2016. године, јер у Црној Гори, како је рекао, нема судске праксе кад су овакви случајеви у питању.
ДУПЛЕ ПРОДАЈЕ, ЛАЖНИ ВЛАСНИЦИ И ДРУГЕ ПРЕВАРЕ: Ове три ствари мора да зна свако ко купује или продаје стан
НИКО МУ НИШТА НЕ МОЖЕ: Погледајте Додикову реакцију на забрану да дође у Тирану! (ВИДЕО)
С ДВОЈЕ ДЕЦЕ у колима БЕЖАО од полиције, која му је ПУЦАЛА у гуме: Има дугачку листу ПРЕКРШАЈА, а сада је из затвора затражио ОВО
- Максимална казна за наведена кривична дела је више од пет година. За та кривична дела су запрећене веома високе кривичне санкције, али имајући у виду да да је распон казне у нашем правосуђу широк, од минимума до максимума од пет до десет година, или уз одређени законски пропис који каже да се неке казне могу и ублажити, онда је незахвално говорити о томе какве казне могу бити изречене, јер немамо праксу по питању овакве казнене политике - рекао је Мартиновић.
Он је саопштио да у овом третнутку није позната одлука судског већа, па се не би смела кршити претпоставка невиности било кога. Појашњава да је веће које је водило претрес заказало јавно објављивање пресуде, које подразумева информисање учесника у поступку о исходу, односно закључку који је суд донео после доказног поступка.
- Суд саопштава да ли је нашао да је оптужница доказана или не. Ако саопшти да је доказана, саопштава казне на које је осудио лица за које је нашао да су крива по тачкама оптужнице. Суд је дужан да саопшти кратке разлоге зашто је тако пресудио - рекао је Мартиновић.
Наводи да након тога следи писмена пресуда која се доставља странкама у поступку, након чега сви имају право од 15 дана како би изјавили евентуалну жалбу.
- Сутрашња пресуда је првостепена, дакле није коначна. Против ње свако има право на редован правни лек, односно жалбу - каже Мартиновић.
Говорећи о правним последицама у случају ослобађајуће пресуде, Мартиновић каже:
НОВА ПРОИЗВОДНА ГРАНА: Марихуана легално у Хрватској?
Да ли је ово ЗАДОВОЉАВАЈУЋА КАЗНА за КОЉАЧИЦУ СРПСКЕ ДЕЦЕ: Елфети Весели ИЗРЕЧЕНА ПРЕСУДА (ФОТО)
- Правне последице првостепене пресуда, која није правоснажна су никакве. Те правне последице су једино у томе да ће нека од странака изјавити жалбу. Та пресуда, првостепена, док не постане правоснажна, нема никакво коначно дејство. Ако постане правоснажна, ако суд одреди да су нека лица ослобођена, да нису крива и провела време у притвору, они имају право на накнаду материјалне и нематеријалне штете.