Дете вам има проблем са спавањем? 5 савета како да му помогнете да лакше заспи
Стављање деце на спавање не мора да буде ноћна мора.
Кроз године деца могу да искусе несаницу, непроспаване ноћи, остајање до касно и сличне ствари. Међутим, док су у развоју, сан им је неопходан исто колико храна и вода. И поред тога, скоро сваки родитељ се у неком тренутку суочи са изјавама попут ’’Прочитај ми само још једну причу за лаку ноћ.’’ или ’’Не могу да заспим. Је л могу да спавам са тобом?’’
Стављање деце на спавање не мора да буде ноћна мора. Ево неколико савета како да окончате проблеме са спавањем ваше деце:
ШЕСТ начина помоћу којих је већа ВЕРОВАТНОЋА да ћеш ДОБИТИ БЛИЗАНЦЕ!
1. Организујте време за кревет и устајање
Као што већ знате, сви имамо другачије потребе. У зависности од тога колико ваше дете има година, требаће му више или мање сна од осталих укућана.
Уколико имате школско дете и оно спава од 9 до 12 сати дневно, знајте да му је то сасвим довољно. Не заборавите да ће јутарње особе (у овом случају деца) устајати рано без обзира на то када су отишли на спавање. Исто важи и за ноћне птице. Стога, требало би да направите распоред који ће бити функционалан за њих.
Такође, не дозволите да ваше дете остаје будно до касно викендом, јер ће им на тај начин бити теже да се поново прилагоде да устану раније када радна недеља отпочне.
НИСМО ТИ И ЈА НИКАКАВ СПОЈ... Секи и Вељку је 8 година брака, а она му поручила... (ФОТО)
2. Без телевизије два сата пре спавања
... или било које друге електронске направе. Истраживања су доказала да плава светла која емитују електронске направе попут телевизора, компјутера, телефона, чине да се мозак осећа будније. Деца су на ова светла два пута осетљивија од одраслих.
Зато све направе треба склонити од деце најмање два сата пре него што оду на спавање. Уколико не знате како да их забавите за овај временски период, покушајте са читањем прича или слушањем музике.
3. Пријатна температура
Светла нису једина ствар која проузрокују несаницу код деце. Дубок сан је повезан и са температуром, такође. Мелатонин, хемикалија која се лучи и помаже да боље заспите регулише и температуру тела. Због тога, пре него што сместите дете у кревет побрините се да им соба буде охлађена (или загрејана) довољно да спавање буде пријатније.
4. Будите доследни
Као што сте до сада вероватно закључили, рутина заузима велики део начина на који одгајате децу. То значи да би требало да их навикнете да свако вече иду у исто време на спавање и да свако јутро устају у исто време.
Такође, требало би да ваше дете научите да одржи континуитет и сваке вечери ради исте ствари пре спавања, као што су, на пример, купање, прање зуба, читање приче и слично. Када мало одрасту, у реду је пустити децу да с времена на време остану који сат дуже како би одгледали филм. Али, потрудите се да одржите рутину и ретко дозвољавајте одскакање од распореда док не одрасту довољно да сами воде рачуна о себи.
ЛАКШЕ ДО ЗАЧЕЋА: Ово су НАВИКЕ И НАМИРНИЦЕ које ПОВЕЋАВАЈУ ПЛОДНОСТ!
5. Кревет служи искључиво за спавање
Још једна ствар која може проузроковати несаницу код деце и одраслих је коришћење кревета за друге ствари које не обухватају спавање и… ствари које раде одрасли. Што се деце тиче, треба да науче да кревет није замена за траболину, кауч, место за оброке или место за израду домаћих задатака. Уколико деца раде наведене и сличне ствари у кревету, њихова слика о појму ’’Одлазак у кревет’’ ће се потпуно променити, а то је управо оно што треба да спречите.