ПСИХОЛОГ ОТКРИВА: Који период је КЉУЧАН ЗА ВАСПИТАЊЕ ДЕТЕТА, а када је већ касно за то
У том периоду деца највише усвајају
Васпитање деце један је од најзахтевнијих послова на свету и једна од оних ствари у којој су грешке често неминовне.
Парови који су тек добили дете често питају када се почиње са васпитањем, па су многи склони да кажу да се дете васпитава од када се роди, а да се темељи постављају до седме године, односно до поласка у школу.
Ово је најбољи лек за ЈЕСЕЊУ ДЕПРЕСИЈУ: Пун је витамина, а уз њега одлично иде и ОВА ВЕЖБА
ДОКАЗАНО: Ова зачинска биљка ПРОДУЖАВА ЖИВОТ и чисти од токсина, али прво МОРА да се УДИШЕ њен мирис
- Васпитање не почиње од рођења, јер деца до годину и по дана, две не разумеју ваше вербалне поруке - каже за Телеграф психолог Љубица Богетић.
Она наводи да у првој години живота не би требало дисциплиновати децу, јер она то и не разумеју.
- Све што би родитељи требало да раде у првих годину и по, две живота детета је да задовољавају његове потребе. Да га нахране када је гладно, пресвуку, љуљају, носе… - набраја психолог.
Она објашњава да се неки давно укорењени обрасци у васпитању на нашим просторима не показују у пракси као најбољи избор стила комуникације са децом у најранијем узрасту.
Период од 3. до 7. године кључан за формирање карактера
Саговорница Телеграфа објашњава да је то прва фаза адаптације у формирању личности, после које долази фаза социјализације и коју неки људи погрешно идентификују са васпитањем, које је много шири и комплекснији појам.
- Период од треће до седме године живота детета кључан је за формирање типа личности. Он често уме да потраје и до девете године и највише се односи на социјалну адаптацију, коју већина људи подводи под васпитање. То је начин на који се дете понаша, колико је оно што се код нас каже културно или некултурно, како се социјализовало у школи са вршњацима - објашњава психотерапеут.
Богетић истиче да на формирање типа личности, односно карактера утичу две ствари - темперамент, који свако од нас наслеђује и васпитање које стичемо.
- У периоду од треће до седме године живота дете се адаптира на захтеве околине, односно породице и окружења, и одговара на њих тако што већ почиње да схвата које понашање је прихватљиво, а које не. Онда се прилагођава на основу тога и испитује границе. Наравно, у овој фази највећи утицај имају родитељи, а ту су и баке, деке, васпитачице у вртићу - објашњава Богетић.
Према њеним речима, обрасци понашања које смо усвојили у том периоду пратиће нас кроз сва животна доба, са мањим или већим променама које будемо правили радом на себи.
- У том периоду формира се 80 одсто нашег карактера који ће нас пратити читавог живота. Наравно да то није "закуцано" и да можемо да се мењамо, али тек касније, када одрастемо и постанемо свесни тога што је, између осталог, и сврха психотерапије. У моменту када смо усвајали неки образац или стварали неки одбрамбени механизам, то је био једини начин да "преживимо" ту ситуацију и то је било исправно. Касније схватамо да су неки од тих образаца за нас штетни и можемо да их мењамо кроз рад на себи - наводи Богетић.
Оно што родитељи уграде у темеље личности, децу прати цели живот
Саговорница подсећа да на карактер и васпитање после седме године и поласка у школу утичу и друштво, као и окружење и наводи пример тренера уколико се дете бави спортом.
- То је, наравно, утицај у мањој мери од оног који сте имали до седме године на формирање карактера, али се промене дешавају. Ове промене су нарочито карактеристичне за период адолесценције - објашњава Богетић.
Ипак, на карактер и васпитање детета најважнији и највећи утицај свакако имају родитељи:
- Какво ћете самопоуздање имати као одрасла особа зависи од много тога, па и од оне прве фазе, односно задовољења потреба у најранијем добу. Касније, оно зависи од очекивања родитеља и околине од треће до седме године.
Богетић поручује да би родитељи свакако требало да имају на уму када васпитавају децу да ће их оно што им уграде у темеље њихове личности у првих седам година пратити до краја живота.