ПРАВИ ВЕРНИЦИ НИКАД ОВО НЕ РАДЕ: Знате ли да ови ОБИЧАЈИ НИСУ ХРИШЋАНСКИ, професор богословије сматра да они РУШЕ темеље ХРИШЋАНСТВА
Српски фолклор је јединствен и доноси многобројна веровања чији је корен у далекој прошлоси
Словенски народи имају веома богату традицију и митологију. Балкан је кроз историју био под разним царствима, краљевствима и државама. Тако да смо dd сваког покупили по неки сегмент и тако створили јединствени српски фолклор препун најразноврснијих традиција, обичаја и сујеверја.
Мало људи зна да већина тих сујеверја долазе из давно заборављених обичаја наших народа са села. Занимљиво је да су и после толике временске дистанце и цивилизацијског напретка ови обредни обичаји још увек у пракси на Балкану. Многи од њих имају дубоке корене у митологији, са којима смо временом изгубили везе и чије се значење зато замаглило.
Нека сујеверја су смешна, нека логична, а нека изузетно чудна, али су свакако занимљива као део нашег културног наслеђа. Међутим, професор Московске богословске академије - Алексеј Иљич Осипов, сматра да су ви обичаји јако штетни и треба их се клонити.
Овако се ПРАВИЛНО КАДИ КУЋА! Уколико то не чини свештеник, ово морате да испоштујете у том случају
Ово се сматра НАЈВЕЋИМ РОДИТЕЉСКИМ ГРЕХОМ! Несвесни поступци који остављају велике последице у животу детета
Ово су најфреквентнија сујеверна веровања код Срба. Иако сте мислили да нисте из те групе људи, врло је вероватно да ћете препознати неко које сте и сами практиковали.
Број 13
Страх од броја 13 запаво вуче корене из нордијске митологије. У чувеној причи 12 богова је позвано да присуствује вечери у Валхали, граду богова. Тада је Локи, бог сукоба и зла упао на вечеру, повећавши број присутних на 13, а драма коју је изазвао утицала је на то да број 13 буде познат као проклет број.
Са друге стране, страх од петка 13. води порекло из хришћанства, јер се верује да је Христ зарапет управо на овај дан, а број гостију на тајној вечери био је 12, са Јудом као 13. гостом.
Пролазак испод мердевина
Прича да пролазак испод мердевина доноси несрећу настала је пре 5000 година у Старом Египту.
Једно од најраспрострањенијих сујеверја је управо то да пролазак испод мердевина доноси низ несрећних ситуација у нашем животу. Веровање за мердевине није српско и заступљено је по целом свету.
Не окрећите хлеб наопако
Ово сујевјерје може уско да се повеже са религијом, што представља парадокс, јер хлеб осликава тело Исусово. Као последице појављују се: несташица новца (самим тим и хране), појављивање брадавица на руци којом је окренут, а ако се хлеб не врати назад цео дан ће бити наопак и у екстремнин случајевима болест и смрт најмлађег члана породице.
"Да куцнем у дрво…"
Често кад говоримо о неким добрим стварима, имамо обичај да куцнемо у дрво да зли духови не би срећу претворили у несрећу.
Овај обичај води порекло од паганских племена која су обожавала дрвеће, а неки од њих су дрвеће користили за пророчанства. Верски ритуали које су упражњавале одређене племенске заједнице били су незамисливи без дрвећа, а Келти су сматрали да у дрвећу живе духови и богови.
Прелазак црне мачке преко пута
Црне мачке су врло снажан и важан знак у бројним културама широм планете, иако их не доживљавају свуда исто. Например, древни Египћани су обожавали све мачке, међу њима и оне црне, па је управо из те земље потекло и веровање да је црна мачка која нам сече пут знак добре среће.
Њихова добра репутација се наставила и много касније, у Енглеској касног 17. века. Краљ Чарлс И. имао је једну црну мачку као љубимца, а након што је угинула неутешно је нарицао како је то крај његовој доброј срећи у животу. Занимљиво, већ је следећег дана ухапшен и оптужен за велеиздају.
С друге стране, људи средњевековне Европе сматрали су мачке ђавољим бићима и прерушеним вештицама, а мачка која вам пресече пут била је сигуран знак да вас посматра сам ђаво. Хршћани су наводно, настојећи да се одркну и обришу све трагове старих религија у које су пре веровали, уништавали црне мачке и жене које су о њима бринуле, проглашавајући их вештицама. Црна мачка која вам пређе преко пута, према хршћанском веровању заправо је демон који на вашем путу ствара злу препреку која вас одваја од бога и спречава улазак царство небеско.
Алексеј Иљич сматра да је сврха и значење сујеверја у самом корену речи, јер у грчком значи празнина, привид и глупостм, а у јеврејском "дим, пара која се лако расејава, ништа не значи, нема суштине", као и "глупост и обмана". Он сматра да би код нас најближ превод био превара и самообмана.
Ову појаву сматра грехом, јер за њега је грех све оно што штети човеку:
- А замислите сујеверје: ево, почињем да верујем да ми је црна мачка прешла пут и сад се не зна шта ће са мном бити, или сам наишао на некога ко носи празну кофу... Човек се растроји, не зна шта да ради, због тога се ремети сав његов нормалан живот – управо зато је то грех.
Иљич сматра да је сујеверје присутно у свим сферама живота, чак се толико уско повезало са хришћанством, да се среће и у цркви. Он сматра да се против оваквог облика мишљења треба борити православљем.
Посебно се скреће пажња на проблем магијског односа према православним светињама, та појаваје толико честа, да се више не зна шта је хришћанско, а шта паганско веровање, упозорава Алексеј Иљич.