Да ли знате шта је ретроактивна љубомора? ВЕОМА ЈЕ ЛОША ПО ВАС
Уништава љубав...
Када љубомора постане уобичајена и свакодневна ствар у вези, када почне да контролише ваше или понашање вашег партнера, тада је љубомора токсична и лоша. Можда је још и горе када особа осећа љубомору због нечега што се десило у партнеровој прошлости.
Многи у заблуди: Четири ствари које нисте знали о с*ксу у тридесетим
Научници открили са колико година жене имају повећан сексуални нагон - ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ!
ПРЕТЕРУЈЕШ СА АКЦИЈОМ: Ево КОЛИКО ПУТА недељно је НОРМАЛНО да имаш односе!
То се зове ретроактивна љубомора, и реч је о опсесивном обрасцу понашања који подразумева бригу или осећај узнемирености због партнерове прошлости.
Љубомора која се јавља ретроактивно може да се јави у смислу да не можете да се помирите са чињеницом да је партнер имао више сексуалних партнера него ви. Или, на пример, када стално замишљате партнера са његовом бившом девојком, питајући се да ли је она боља од вас…
Овакве мисли се стално понављају и чини се да не можете да их се "отресете", а разумно и логично размишљање тада "излази кроз прозор".
Ви сте свесни да је партнер одабрао вас и да је то прошлост, али једноставно не престајете да будете анксиозни због нечега што се дешавало раније. Са тим углавном руку под руку иде и интензивна радозналост о партнеровој прошлости, па га стално испитујете о ранијим везама и сексуалним искуствима.
Можда очекујете да вам каже да никада пре вас никога није волео или да вас увери да у кревету нико није бољи од вас… Реално гледано, такав однос у вези је веома нездрав. Проблем са ретроактивном љубомором је у томе што је она увек одраз вас самих, а не вашег партнера.
Док у неким случајевима "обична“ љубомора може да укаже на већи проблем у вези – рецимо, да ваш партнер проводи превише времена са неким – у ретроактивној љубомори нема ничег рационалног.
Она произилази из осећаја неадекватности, из бриге да нисте довољно добри за свог партнера.
С обзиром на то да ретроактивна љубомора нема никакве везе са понашањем вашег партнера, ви сте једина особа која може да реши овај проблем јер су ваше мисли заправо проблем.
Неке од техника које се користе за превазилажење овог проблема сличне су онима којима се "лечи"опсесивно компулсивни поремећај – морате да тренирате своје мисли да се са негативних пребаце на позитивне. Није лако, али вреди.
Поставите пред себе изазов да сваки пут када вас обузму негативне мисли за које знате да нису реалне, направите напор да их замените неким позитивним мислима.
Након тога, требало би да порадите на својим несигурностима.
Изразите своје бриге партнеру, тако да можете заједно да утврдите где је корен проблема и одакле ваши проблеми са самопоуздањем. Када то урадите, можете и да направите листу својих квалитета који ће вам помоћи да схватите своју праву вредност.
Наравно, и професионална помоћ је добродошла, јер стручњак може најбоље да разуме ваш проблем и ситуацију. У сваком случају, признање да имате проблем је први корак ка решењу и ка здравој и срећној вези.
Научници открили: Ево колико је женама потребно да "изгубе главу"
Немојте да се стидите: Ових пет тајни из мушког кревета свака жена треба да зна
За све жене које кукају да их нико неће: ОВО су 5 НАЧИНА како да га натерате да се "СМРТНО" заљуби у вас
ЉУБАВНО БОМБАРДОВАЊЕ: Ево ШТА значи и КАКО оваквог партнера да препознате на време
Нисте испробали ПОЗУ СЛОНА? Можда вам управо она донесе врхунски ужитак