ЗАШТО СУ ДЕВОЈКЕ СЛАБЕ НА ЛОШЕ МОМКЕ? Душан Благојевић нам је открио честе грешке на почетку сваке везе
Зашто девојке падају на "лоше момке", зашто мушкарци падају на наглашене атрибуте и у чему готово сви греше на почетку везе, открио нам је Душан Благојевић, терапеут на едукацији.
Душан Благојевић је доктор права и психотерапеут на гешталт едукацији, тренутно један од најпопуларнијих саветника за душу на Инстаграму и интернету. Прошао је кроз разна животна искушења, а његови видео-савети привлаче пажњу свих генерација, младих и зрелих.
Душан на један миран и питак епски начин говори о најважнијим животним темама, каже да му је ново занимање позив и да до људских срца стиже говорећи из душе. Смирен и отворен, недавно је за портал Сенса искрено говорио о љубави. Објаснио нам је љубав из разних углова - да ли љубав уопште постоји у 21. веку, дао нам смернице како да препознамо разлику између заљубљености и љубави, савете како да не упаднемо у замку и одговор да ли је љубав могућа под старе дане.
Причали смо тада и о завођењу, заправо о игри завођења: зашто мушкарци падају на наглашене женске атрибуте, зашто жене бирају "лоше момке" и коју грешку млади или партнери праве на почетку везе.
Ако се заљубим у нечији цвет а не у корен, шта ћу кад дође зима
Сваку жену и сваког мушкарца одувек копка шта је то што привлачи особу супротног пола. Да ли су то очи, глас, стас, душа, боја косе, облик носа... Уврежено је мишљење да увек побеђују наглашени женски атрибути. Душан о томе има занимљиво мишљење:
"Мушкарци су визуелна бића, Дучић каже да се мушкарац заљубљује гледајући, а жена слушајући, има истине у томе", каже Душан, а онда наставља поетски:
"Ми јесмо визуелна бића, наглашени атрибути код девојке привуку нашу пажњу, али ако ја дозволим да се заљубим у нечији цвет а не у корен, нећу знати шта ме је снашло кад дође зима. А доћи ће зима живота и после одређеног времена у вези ви схватите да јесте лепо то што је мој дечко или моја девојка лепа и привлачна, али карактер је то што ме задржава. Ако мене питате, доброта ме задржава, доброта ме купује."
Дакле, када девојка бира момка, он на првом месту треба да буде добар човек, каже.
"То је та јединица која иде на почетку, онда можемо да гледамо да ли је леп, то је нула после те јединице, ако је способан, то је још једна нула, његова вредност је 100, ако је на све то и богат, још једна нула, његова вредност је 1.000, и можемо ми онда да ређамо те нуле, али шта се деси ако одузмемо јединицу? Остају нуле. Исто је тако са изгледом атрактивне девојке. Ако је то само изглед, то је нулица – која може имати вредност ако нешто пре тога постоји. И у бирању партнера побркали смо лончиће, прво идемо на физички контакт."
Душан наглашава да данас млади прво легну заједно, па се онда упознају, а да не би требало да буде тако.
"Прво треба да се повежемо на духовном нивоу, да видимо да ли ми верујемо у исто. Човек се физички развија до 18. године, ментално до 50-55. године, а духовно целога живота. Ако се ја не повежем са својом супругом на духовном нивоу, шта нас чека касније, када крену недаће животне. А темељ брака не сме да буде материјално интересни него духовно морални."
Неке звери остају звери, ма колико их пута лепотица пољубила
А зашто девојке падају на “лоше момке”, питамо једно опште питање, веома често у разним временима и различитим миљеима.
"Џулијан Питерсон, клинички психолог, то је лепо описао – ти 'лоши момци' делују на прву лопту сигурно, самоуверено, а млада и наивна девојка у тој ароганцији препознаје самоувереност и сигурност, али није довољно искусна да види иза те маске – јер заправо правој самоуверености није потребна реклама, она не прича о себи, не мора да се показује. Злато не мора да се рекламира, али циркони шљаште јер су празни. То када смо наивни не препознамо на време и видимо у том лошем момку компетентност и сигурност, млада девојка се залепи за њега, а на крају се испостави да је ушла у јазбину звери. Јер неке звери остају звери без обзира на то колико их пута лепотица пољубила."
Не могу да осетим масажу преко скафандера
А када се двоје људи споји, сведоци смо да се угасе "љубави" за које смо мислии да су највеће, филмске. Зато је наше питање за Душана било: шта је највећа грешка коју и мушкарци и жене праве на почетку везе?
"Пре свега то што нису оно што јесу. Имамо на сваком кораку, где год да се окренемо, од часописа до друштвених мрежа три савета за ово, пет техника за оно... Не функционише то. То нас све удаљује од нас самих, то не пролази, поготову не у вези, где ми хоћемо да се загледамо у очи у душу особе прекопута нас. Тада падају све маске, без тога нема љубави. Ја не могу да осетим масажу преко скафандера нити могу да се милујем са неким преко панцира. Да бих скинуо тај скафандер и панцир, знате шта морам да постанем? Морам да будем рањив. Морам да ризикујем. Улазак у љубав, у везу, у брак јесте ризик огроман, зато је потребна храброст велика. Да збацим све то што сам годинама наслагао на себе, те штитове да заштите мој крхки его. И да кажем, океј, пристајем да будем повређен, пристајем зато што ово вреди. Боље ми је да будем сто пута повређен и да сам сто пута волео него да живим без љубави, живот који је сив", испричао је Душан за Сенсу.
Србија Данас/Сенса Мондо/Зорица Антонијевић/Пренела: Т.О.